Chiny: 27 osób ukaranych za „tragicznie brzydkie” rysunki w podręczniku do matematyki

Chiny: 27 osób ukaranych za „tragicznie brzydkie” rysunki w podręczniku do matematyki
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Chińskie władze ukarały 27 osób w związku ze skandalem wokół ilustracji w podręczniku do matematyki, które określono jako „tragicznie brzydkie”. W sprawie wszczęto dochodzenie, które wykazało, że rysunki są nieestetyczne i „nie odzwierciedlają pogodnego wizerunku chińskich dzieci”.

Nieodpowiednie rysunki w podręczniku dla dzieci

Na rysunkach w podręczniku do matematyki dla szkół podstawowych są między innymi chłopcy obłapiający dziewczęta. Dzieci mają małe oczy i wysokie czoła, robią dziwne miny, a co najmniej jedno z nich najwyraźniej ma na nodze tatuaż. Kontrowersje wzbudziła również flaga Chin narysowana odwrotnie oraz stroje w kolorach flagi USA.

Większość internautów wyśmiewała ilustracje, które określano jako „tragicznie brzydkie”, ale niektórzy oceniali je jako celowe niszczenie chińskiej kultury i wynik zachodniej infiltracji. Pojawiły się opinie, że stały za tym „złe intencje” – informował portal What’s On Weibo, załączając przykładowe ilustracje.

Podręczniki używane od 10 lat

Według brytyjskiego dziennika „Guardian” podręcznik wydawany przez podlegające ministerstwu edukacji Ludowe Wydawnictwo Edukacyjne był używany w szkołach podstawowych od prawie 10 lat. Skandal wybuchł w maju, gdy jeden z nauczycieli opublikował zdjęcia ilustracji w mediach społecznościowych.

DEON.PL POLECA

Resort edukacji ogłosił, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie kontrowersyjnych rysunków oraz oceni pod tym kątem wszystkie używane w kraju podręczniki, aby upewnić się, że „są one zgodne z prawidłowym kierunkiem politycznym i orientacją wartości”.

Po dochodzeniu uznano, że niektóre rysunki w książce do matematyki „nie są przyjemne estetycznie”, „łatwo mogą być źle zrozumiane” i „nie odzwierciedlają w odpowiedni sposób pogodnego obrazu chińskich dzieci” – ogłosiło w poniedziałek ministerstwo edukacji w obszernym komunikacie.

W związku ze sprawą za „zaniedbanie obowiązków” ukarano 27 osób, w tym prezesa wydawnictwa, który otrzymał formalne upomnienie. Redaktor naczelny i szef wydziału matematycznego zostali zwolnieni ze stanowisk, a z rysownikami „postąpiono w odpowiedni sposób” i nie będą oni już zatrudniani do ilustrowania podręczników – napisano, bez podawania szczegółów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Treści tego podręcznika pomogą uczniom klasy trzeciej przygotować się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz do spotkania z Chrystusem przebaczającym w sakramencie pokuty i pojednania.

Tematy lekcji dotyczą: modlitwy, przykazań, sumienia, grzechu, nawrócenia, miłosierdzia Bożego,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: 27 osób ukaranych za „tragicznie brzydkie” rysunki w podręczniku do matematyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.