Chiny i Rosja podjęły "pokojową współpracę w energetyce jądrowej"

Chiny i Rosja podjęły "pokojową współpracę w energetyce jądrowej"
Zdj.: Boris Zerwann/depositphotos.com
6 miesięcy temu
GlobalTimes/tkb

19 maja prezydent Chin wraz z prezydentem Rosji zapoczątkowali ścisłą współpracę w budowie czterech zaawansowanych reaktorów jądrowych napędzanych rosyjską technologią atomową - przekazuje GlobalTimes.

Rozpoczęcie wspólnej budowy czterech reaktorów jądrowych uznawane jest za chińskich obserwatorów jako "kamień milowy w zbliżaniu się obu krajów do siebie w obliczu sankcji i ograniczeń nałożonych przez Stany Zjednoczone". Według obu państw ta współpraca jest bardzo ważna z uwagi na bezpieczeństwo narodowe obu krajów jak i wyzwania, które stawia zmieniający się klimat.

Atomowa współpraca obu jądrowych mocarstw ma oficjalnie zapewnić zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 30,68 mln ton rocznie, nie wiadomo jednak czy oba kraje oprócz współpracy technologicznej pracują nad lepszymi technikami wykorzystania atomu w celach energetycznych. Specjaliści przekonują, że współpraca odbywa się jedynie na polu naukowym a nie militarnym.

Budowa nowych reaktorów jądrowych w Chinach przyczyniła się do okrzyknięcia tego kraju "największą potęgą energetyki jądrowej na świecie". Rosja i Chiny zobowiązały się również do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ustanowienia dalszej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Prezydent Xi zaproponował także, aby oba kraje tak zacieśniły współpracę, aby dla świata były siłą napędową innowacji energetycznych.

TASS poinformowała także, że prezydent Putin zobowiązał się do realizowania wszystkich porozumień i umów między Chinami a Rosją, poinformował także, że "współpraca na rzecz pokojowego rozwoju energii jądrowej to istotny element współpracy, który jest prawdziwie przyjazny i wzajemnie korzystny".

Współpraca Chin i Rosji według władz Chińskich jest znacznie bardziej zrównoważona i stabilna (niż poprzednia z Wielką Brytanią czy Francją, które zmieniły nastawienie do Chin.

Yang Jin, ekspert z Instytutu Studiów Rosyjskich, Wschodnioeuropejskich i Azji Środkowej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w wywiadzie dla Global Times posunął się nawet do stwierdzenia, iż wiele problemów jądrowych (takich jak te dot. Iranu i Korei Północnej) związanych jest z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej. Współpraca Chin i Rosji "mogłaby zapewnić tym krajom większą elastyczność w znajdowaniu sprawiedliwszych rozwiązań, zamiast pozwalać USA na wykorzystywanie swoich przewag technologicznych i sankcji do znęcania się nad innymi".

Źródło: GlobalTimes/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Chiny i Rosja podjęły "pokojową współpracę w energetyce jądrowej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.