WHO apeluje o przerwę humanitarną, by dotrzeć do Strefy Gazy

WHO apeluje o przerwę humanitarną, by dotrzeć do Strefy Gazy
(Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
PAP/dm

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wezwali do wprowadzenia przerwy humanitarnej w bombardowaniu Strefy Gazy przez Izrael, która umożliwiłaby dotarcie tam z pomocą. Oznajmili, że system opieki zdrowotnej w palestyńskiej enklawie „boryka się z krytycznymi niedoborami”.

- Zamknięcie punktów wejścia i wyjścia dla pacjentów i zespołów zajmujących się opieką humanitarną oraz surowe ograniczenia w dostawie materiałów medycznych pogłębiają ten kryzys zdrowia publicznego - powiedział dyrektor regionalny WHO Ahmed Al-Mandhari podczas briefingu dla mediów.

Dodał, że w wyniku „ciężkich urazów” obciążony jest „i tak już przytłoczony system opieki zdrowotnej, który boryka się z krytycznymi niedoborami podstawowych leków i zapasów, jednocześnie walcząc z pandemią Covid-19”.

Szef WHO na Zachodni Brzeg i Strefę Gazy Rik Peeperkorn poinformował, że konwój ONZ, który ma do enklawy dotrzeć z pomocą humanitarną, w tym 10 tys. szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Sinopharm, jest gotowy, by wejść do Strefy Gazy, gdy tylko będzie to możliwe.

- Dopóki nie zostanie uzgodnione zawieszenie broni, wszystkie strony konfliktu muszą zgodzić się na przerwę humanitarną w celu zapewnienia dostępu do Gazy i jej opuszczenia - powiedział Peeperkorn.

DEON.PL POLECA

Wg urzędników służby zdrowia od czasu rozpoczęcia walk 10 maja w Strefie Gazy 230 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, zostało zabitych, a ponad 1700 osób odniosło obrażenia.

 

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

WHO apeluje o przerwę humanitarną, by dotrzeć do Strefy Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.