Chiny - najgroźniejszy haker świata?

Chiny - najgroźniejszy haker świata?
(fot. torkildr / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Ministerstwo obrony Chin odrzuciło w środę jako "niemiarodajne" i pozbawione bazy prawnej oskarżenia amerykańskiej firmy Mandiant, która twierdzi, że za hakerskimi atakami na firmy w USA stoi tajna jednostka armii chińskiej. Chiński resort oświadczył w komunikacie, że raport Mandiant, firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie komputerowym, jest "bezpodstawny, zarówno jeśli chodzi o fakty, jak i bazę prawną".

Zdaniem ministerstwa Amerykanie popełniają błąd, ponieważ o cyberatakach pochodzących z Chin wnioskują, opierając się na adresach IP. "Każdy wie, że wykorzystywanie przywłaszczonych adresów IP do prowadzenia ataków hakerskich zdarza się niemal codziennie" - głosi komunikat.

"Po drugie, wciąż nie ma ustalonej na szczeblu międzynarodowym jednolitej definicji, co stanowi 'atak hakerski'" - dodaje ministerstwo. W jego ocenie raport Mandiant nie zawiera bazy prawnej pozwalającej uznać, że chodzi o ataki hakerskie, a nie o rutynowe zbieranie informacji w internecie.

- Przepisy chińskie zabraniają wszelkich działań naruszających bezpieczeństwo informatyczne - zapewnił podczas briefingu rzecznik ministerstwa obrony Geng Yansheng, cytowany przez agencję Xinhua.

Według raportu Mandiant za serią hakerskich ataków na firmy w USA, w tym o znaczeniu strategicznym, najprawdopodobniej stoi tajna komórka chińskich sił zbrojnych. Według Amerykanów jednostka 61398 ma siedzibę w Szanghaju i zatrudnia tysiące osób biegłych w języku angielskim, programowaniu i zarządzaniu sieciami komputerowymi.

Mandiant twierdzi, że prześledziła ponad 140 ataków na amerykańskie firmy z 20 branż, od koncernów zbrojeniowych po przedsiębiorstwa energetyczne.

USA wielokrotnie zarzucały władzom w Pekinie, że korzystają z usług hakerów, a zdobyte w ten sposób informacje wykorzystują w szpiegostwie przemysłowym. Chiny niezmiennie odrzucały te oskarżenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny - najgroźniejszy haker świata?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.