Chiny: pierwszy przypadek zarażenia wirusem Zika

Chiny: pierwszy przypadek zarażenia wirusem Zika
(fot. PAP/EPA/HONDURAN PRESIDENTIAL HOUSE)
PAP / kw

W Chinach potwierdzono pierwszy przypadek wirusa Zika; 34-letni mężczyzna zaraził się podczas podróży do Wenezueli - poinformowała we wtorek państwowa agencja Xinhua za chińską Narodową Komisją Zdrowia i Planowania Rodziny.

Mieszkaniec prowincji Ciangsi (Jiangxi) na południowym wschodzie Chin wraca już do zdrowia; temperatura jego ciała spadła do normalnego poziomu, a wysypka zaczyna zanikać - podkreśliła chińska agencja.

DEON.PL POLECA
Mężczyzna, który przebywał w Wenezueli, wykazywał objawy takie jak gorączka, ból i zawroty głowy już 28 stycznia, przed powrotem do Chin 5 lutego. Po przyjeździe został objęty kwarantanną i 6 lutego umieszczony w szpitalu.

Eksperci uznali, że z uwagi na panujące obecnie niskie temperatury ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się przywiezionego do Chin wirusa jest bardzo znikome - przekazała Narodowa Komisja Zdrowia i Planowania Rodziny.

DEON.PL POLECA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirus Zika, szerzący się w Ameryce Południowej, jako międzynarodowe zagrożenie - wynika z oświadczenia tej agencji ONZ. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli. U większości zarażonych wirusem Zika nie występują żadne objawy lub są one nieznaczne (np. ból stawów, mięśni i oczu, gorączka, wysypka).

Naukowcy podejrzewają jednak, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią (małogłowiem) u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

Wirus został odkryty w Ugandzie w 1947 roku, ale jeszcze w zeszłym roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: pierwszy przypadek zarażenia wirusem Zika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.