Chodorkowski krytykuje wymiar sprawiedliwości

Chodorkowski krytykuje wymiar sprawiedliwości
"Chcecie, żeby sąd naprawdę się uśmiał? Zacytujcie konstytucyjną zasadę domniemania niewinności" (fot. khodorkovskycenter.com)
PAP / zylka

Były rosyjski magnat naftowy Michaił Chodorkowski, odbywający karę więzienia za oszustwa i uchylanie się od podatków, nazwał rosyjski wymiar sprawiedliwości linią produkcyjną wyroków skazujących, orzekanych wobec każdego, kogo państwo uzna za niebezpiecznego.

Były szef nieistniejącej już firmy naftowej Jukos wyraził tę opinię na łamach dziennika "Niezawisimaja Gazieta" (wydanie środowe) w przeddzień rozpoczęcia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka postępowania w związku z zarzutem, że państwo rosyjskie bezprawnie zlikwidowało Jukos.

Rosyjski system egzekwowania prawa – od śledztw po wyroki sądowe – "jest w istocie biznesem, który zajmuje się legalizowaniem używania przemocy" – napisał Chodorkowski.

– Ten system jest linią montażową gigantycznej fabryki. (...) Jeśli staniesz się surowcem dla tej linii montażowej, zawsze wyprodukowany zostanie karabin Kałasznikowa – to znaczy wyrok skazujący. Każdy inny rezultat przetwarzania surowców przez ten system jest uważany za awarię" – uznał.

Wyraził też opinię, że "walec parowy, który zastąpił sprawiedliwość, jest grabarzem współczesnego państwa rosyjskiego". A jeśli wymiar sprawiedliwości nie zostanie zreformowany, system zostanie obalony "w tradycyjny dla Rosji sposób – od dołu i z rozlewem krwi".

Sympatycy aresztowanego w 2003 roku Chodorkowskiego twierdzą, że kara ośmiu lat pozbawienia wolności jest w istocie karą za rzucenie wyzwania władzy politycznej byłego prezydenta (obecnie premiera) Władimira Putina. Chodorkowskiemu grożą kolejne 22 lata – jego drugi proces, z podobnego oskarżenia, toczy się obecnie w Moskwie.

Zdaniem byłego magnata naftowego, rosyjska konstytucja jest bez znaczenia dla wyroków, wydawanych przez sądy. – Chcecie, żeby sąd naprawdę się uśmiał? Zacytujcie konstytucyjną zasadę domniemania niewinności – napisał Chodorkowski. Jego zdaniem, to uwięziony podejrzany musi udowadniać swą niewinność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chodorkowski krytykuje wymiar sprawiedliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.