Chorwaci za tradycyjną definicją małżeństwa

Chorwaci za tradycyjną definicją małżeństwa
(fot. EPA/ANTONIO BAT )
PAP / slo

 Z częściowych wyników referendum w Chorwacji ws. wprowadzenia do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety wynika, że taką definicję poparło blisko 65 proc. głosujących - podała Centralna Komisja Wyborcza. Dotąd przeliczono 1/3 głosów.

Z przeliczonych głosów wynika, że 34 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko proponowanej w referendum definicji małżeństwa. Referendum będzie ważne niezależnie od frekwencji, która na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych wynosiła niecałe 27 procent.

Agencja Associated Press komentuje wynik głosowania uwagą, że w ten sposób chorwacka konstytucja zostanie zmieniona tak, by zabronić małżeństw osób jednej płci. Zauważa także, że wynik jest dużym zwycięstwem konserwatystów w Chorwacji.

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy katolickie ugrupowanie "W Imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Przeciwnicy plebiscytu twierdzili, że jest on dyskryminacyjny i antygejowski.

Kościół katolicki w liczącej 4,2 miliona ludności Chorwacji, przyjętej niedawno do Unii Europejskiej, wyraził pełne poparcie dla inicjatorów referendum. Przeciwko zaś wypowiedzieli się zarówno premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanović, jak i prezydent Ivo Josipović oraz centrolewicowe partie rządzącej koalicji.

Rząd wystąpił w ub. miesiącu z propozycją wprowadzenia zmian legislacyjnych, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć referendów w sprawach dotyczących praw mniejszości i które wprowadzałyby minimalny próg uczestnictwa w referendach zmierzających do zmiany ustawy zasadniczej.

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chorwaci za tradycyjną definicją małżeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.