Chorwacja znosi częściowo blokadę granicy z Serbią

Chorwacja znosi częściowo blokadę granicy z Serbią
(fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT)
PAP / kw

Chorwacja zniosła we wtorek częściowo blokadę przejścia granicznego na granicy z Serbią; przepuszczane będą ciężarówki przewożące łatwo psujące się towary - poinformowało chorwackie radio, powołując się na oświadczenie rządu.

Serbia zagroziła tego dnia krokami odwetowymi wobec Chorwacji za zakaz transportu towarów. Stosunki pomiędzy dwiema byłymi republikami jugosłowiańskimi zaczęły się pogarszać od weekendu w związku z napływem migrantów na wspólną granicę.

Blokada, nałożona w poniedziałek rano na przejście graniczne, spowodowała sięgające 15 km korki ciężarówek na przejściu Bajakovo-Batrovici na autostradzie Belgrad-Zagrzeb. Transport samochodów osobowych odbywał się normalnie.

Chorwaci tłumaczyli, że chcieli powstrzymać Serbię przed odsyłaniem do niej imigrantów, gdyż Chorwacja po zamknięciu dla migrantów drogi przez Węgry stała się nową trasą tranzytu uchodźców do Europy Zachodniej.

Tymczasem premier Serbii Vuczić powiedział po południu, że jego kraj przygotował przeciwko Chorwacji środki polityczne, prawne i ekonomiczne, które będą wprowadzone w życie, jeśli do środy do godziny 24 przejście graniczne nie zostanie całkowicie odblokowane dla ciężarówek.

DEON.PL POLECA

Serbski premier zapowiedział kontynuowanie rozmów ze swym chorwackim odpowiednikiem Zoranem Milanoviciem w nadziei, że porozumienie w sprawie granicy zostanie osiągnięte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chorwacja znosi częściowo blokadę granicy z Serbią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.