"Chylimy głowy nad pamięcią ofiar akcji Wisła"

"Chylimy głowy nad pamięcią ofiar akcji Wisła"
(fot. Drop of Light / shutterstock.com)
PAP / kw

W 70. rocznicę wysiedlenia ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane "razem z naszymi polskimi przyjaciółmi chylimy głowy nad jasną pamięcią wszystkich ofiar akcji +Wisła+" - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"70 lat temu komunistyczne władze deportowały na północ i zachód Polski ponad 140 tysięcy Ukraińców z Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny. Ta podstępna operacja odbywała się przy wsparciu zbrodniczego reżimu stalinowskiego i wojsk NKWD, które stały z bagnetami na wschodniej granicy komunistycznej Polski, by nikt nie mógł uniknąć wysiedlenia" - napisał prezydent w posłaniu adresowanym ukraińskiej społeczności Polski.

Poroszenko nazwał akcję "Wisła" jedną z najbardziej tragicznych stronic w historii narodu ukraińskiego. Oświadczył, że "podczas deportacji życie straciły tysiące Ukraińców" i przypomniał, że wielu z nich więzionych było w obozie koncentracyjnym w Jaworznie. Według polskich danych podczas akcji "Wisła" 27 osób zmarło w czasie transportu, 161 w obozie w Jaworznie, a zabitych zostało 543 członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

"Komunistyczna machina represyjna po raz kolejny pokazała swoją nieludzką, cyniczną twarz. Zabijaniem, głodem, strzałami w tył głowy, wywózkami do obozów i czystkami etnicznymi - takimi metodami budowana była +świetlana przyszłość+ radzieckiego systemu totalitarnego, którą stara się odrodzić współczesna Rosja, stwarzając zagrożenie dla Ukrainy, Polski i całego demokratycznego świata" - zaznaczył prezydent.

Poroszenko podkreślił, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci Ukraińcy i Polacy dokonali postępów w procesie pojednania i poszukiwania prawdy historycznej. "Nauczyliśmy się godnego upamiętniania niewinnych ofiar bratobójczych konfliktów, których scenariusze bardzo często narzucane nam były przez totalitarne, nazistowskie i komunistyczne reżimy" - oświadczył. Uznał także, że obowiązkiem współczesnych jest dbanie o to, by podobne zło nie zostało powtórzone.

"Niechaj pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i pamięć o niewinnie pokrzywdzonych jeszcze bardziej zjednoczy ukraiński i polski naród, niech stanie się motorem dla dalszych działań ku wzmocnieniu partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską w Zjednoczonej Europie" - napisał Poroszenko.

Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Jej formalnym celem była likwidacja struktur UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W wyniku operacji z Polski południowo-wschodniej wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane około 140 tysięcy osób narodowości ukraińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chylimy głowy nad pamięcią ofiar akcji Wisła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.