Ciężkie walki w Aleppo mimo deklarowanej "ciszy"

Ciężkie walki w Aleppo mimo deklarowanej "ciszy"
(fot. PAP/EPA/ZOUHIR AL SHIMALE)
PAP / pk

Lotnictwo rządowe co najmniej 30 razy atakowało w sobotę rejony miasta Aleppo na północnym zachodzie Syrii kontrolowane przez rebeliantów - poinformował Reuters. W rejonie Damaszku i w pozostałych rejonach północnego zachodu kraju oficjalnie panuje "cisza" ogłoszona przez armię rządową.

Sobota była już dziewiątym dniem intensywnych bombardowań Aleppo, które prawie zniweczyły obowiązujący od lutego rozejm i doprowadziły do zerwania rokowań pokojowych w Genewie.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w mieście zginęło od 22 kwietnia co najmniej 250 osób.

W piątek armia rządowa ogłosiła tymczasowy rozejm. W Damaszku i na jego przedmieściach ma on trwać 24 godziny, a w nadmorskiej prowincji Latakia trzy dni. Rozejm formalnie wszedł w życie o godzinie 1 w sobotę. Nie objął on jednak położonej na północy Syrii prowincji Aleppo.

Ogłoszona przez armię rządową przerwa w walkach została odrzucona przez szereg ugrupowań rebeliantów. - Nie zaakceptujemy żadnych regionalnych zawieszeń broni - powiedział przedstawiciel organizacji Dżaisz al-Islam, która kontroluje obszary na wschód od Damaszku.

Sekretarz stanu USA John Kerry, który udaje się do Genewy na pilne rozmowy w sprawie konfliktu w Syrii, zaapelował w sobotę o natychmiastowe wstrzymanie walk w całej Syrii, a zwłaszcza w Aleppo. Kerry dał do zrozumienia, że liczy iż Moskwa wywrze nacisk na reżim prezydenta Asada w tej sprawie. Jak głosi komunikat Departamentu Stanu, Kerry konsultował się telefonicznie ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii Staffanem de Misturą i koordynatorem opozycji syryjskiej Riadem Hidżabem.

W lipcu 2012 roku doszło w Aleppo do ostrych walk między siłami rebeliantów z Wolnej Armii Syryjskiej a wojskiem. Rebelianci przejęli większość miasta. Od tego czasu miasto podzielone jest na strefy kontrolowane przez rebeliantów i strefy opanowane przez siły wierne reżimowi. Prowincja Aleppo rozdarta jest na obszary pod kontrolą rebeliantów, wojska reżimowego i milicji wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi oraz dżhadystów z Państwa Islamskiego i będącego syryjską gałęzią Al-Kaidy Frontu Al-Nusra, a także Kurdów, a nawet bojowników libańskiego Hezbollahu.

Aleppo, które było stolicą gospodarczą Syrii i klejnotem architektury, położone strategicznie między basenem Morza Śródziemnego a Mezopotamią na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, jest jednym z najstarszych miast świata, zamieszkanym bez przerwy od co najmniej 4 tysiąclecia p.n.e.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ciężkie walki w Aleppo mimo deklarowanej "ciszy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.