Clinton: Zniesienie wiz dla Polaków nieprędko

Clinton: Zniesienie wiz dla Polaków nieprędko
(fot. EPA/SHAWN THEW)
Tomasz Zalewski / PAP / slo

Wizy dla Polaków udających się do USA nie będą zniesione przed końcem tego roku - powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton po spotkaniu w środę w Waszyngtonie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Zapewniła Polskę, że realizacja planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie, w tym na polskim terytorium, postępuje zgodnie z harmonogramem. Podkreśliła też, że jest to projekt NATO, więc Rosja, mimo swoich obiekcji co do niego, "nie prawa weta" w tej sprawie.

Jak powiedziała Clinton w czasie wspólnego z Sikorskim wystąpienia dla mediów po spotkaniu, ich rozmowa dotyczyła głównie kwestii bezpieczeństwa europejskiego w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w maju w Chicago. Minister podkreślił, że chodzi tu o zapewnienie zdolności obronnych USA w Europie po zamierzonych znacznych cięciach amerykańskich wojsk na kontynencie.

Zapytana o perspektywy włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego, Clinton oświadczyła, że "jest to sprawa bardzo ważna także dla USA" z powodu bliskich więzi polsko-amerykańskich, ale dodała, że sprawa zniesienia wiz się przedłuża.

DEON.PL POLECA

- Nastąpi to prawdopodobnie trochę później niż do końca tego roku - powiedziała. Jak oświadczyła, w Kongresie jest poparcie dla włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego do USA, ale - dodała - "jest także spory opór przeciw temu".

Do Kongresu wpłynął niedawno projekt ustawy, która zmodyfikowałaby kryteria wejścia do programu ruchu bezwizowego tak, że Polska mogłaby je łatwiej spełnić. W kręgach dyplomatycznych pojawiła się wtedy opinia, że do zniesienia wiz może dojść już w tym roku.

Sikorski, poproszony potem o skomentowanie wypowiedzi Clinton, że to raczej nie nastąpi, przypomniał polskie stanowisko w tej sprawie. - Pani sekretarz przypomniała, że prezydent Obama obiecał tę sprawę załatwić przed końcem swojej prezydentury, więc uważam sprawę za załatwioną, bo od tego zależy jego wiarygodność w Polsce - oświadczył.

Zapytana przez PAP, czy USA nie obawiają się usztywnienia stanowiska Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie i czy gotowe są poczynić ewentualne ustępstwa na rzecz Rosji w tej kwestii, Clinton odpowiedziała, że jest to projekt NATO i "Rosja nie ma prawa weta co do decyzji sojuszu".

- Zgodziliśmy się (z Sikorskim), że będące częścią systemu obrony antyrakietowej interceptory (SM-3) na terenie Polski będą kamieniem węgielnym systemu bezpieczeństwa europejskiego - powiedziała.

Sekretarz stanu podziękowała Polsce za pomoc w Syrii, gdzie polska ambasada przejęła interesy amerykańskie po zawieszeniu działalności ambasady USA w Damaszku.

Powiedziała też, że w rozmowie z Sikorskim omawiała m.in. sytuację na Ukrainie i na Białorusi. - Planujemy jeszcze ściślej współpracować w tym zakresie - oświadczyła.

Jak powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki, Polska i USA "planują nowe inicjatywy w sprawie naszej polityki wobec Ukrainy i Białorusi". Nie ujawnił jednak jakie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Clinton: Zniesienie wiz dla Polaków nieprędko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.