Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zabitych od czasu zamachu stanu w Birmie

Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zabitych od czasu zamachu stanu w Birmie
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
2 tygodnie temu
PAP / kk

Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa w Birmie, które od czasu zamachu stanu z 1 lutego rozprawiają się z wszelką opozycją wobec nowego reżimu wojskowego – poinformował Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP).

Według organizacji humanitarnej Save the Children liczba zabitych dzieci i nastolatków w Birmie podwoiła się w ciągu ostatnich 12 dni. "Szczególnie przerażające jest to, że wiele z nich zostało zabitych w swoich domach, gdzie powinny być bezpieczne" – oceniła organizacja.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa: ponad 2700 osób zostało aresztowanych, a wiele z nich, przetrzymywanych w odosobnieniu bez kontaktu z rodziną i opieki prawnej, uznaje się za zaginione – informuje agencja AFP.

W Rangunie, największym birmańskim mieście i gospodarczej stolicy kraju, mieszkańcy złożyli kwiaty na przystankach autobusowych i w innych miejscach publicznych, aby uczcić pamięć "męczenników".

Rozlew krwi w Birmie w ciągu ostatnich kilku dni spotkał się po raz kolejny z ostrą krytyką na świecie. Po dwóch dniach trudnych negocjacji Rada Bezpieczeństwa ONZ "wyraziła jednomyślnie głębokie zaniepokojenie szybko pogarszającą się sytuacją" i "zdecydowanie potępiła" przemoc w Birmie.

Kilku członków Rady, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, domagało się mocniejszego tekstu, który przewidywałby "dalsze kroki" w przypadku pogorszenia się sytuacji, co jest – jak pisze AFP - niejasnym odniesieniem do możliwości zastosowania sankcji międzynarodowych. Jednak Chiny, tradycyjny sojusznik władz wojskowych w Birmie, kategorycznie sprzeciwiają się jakimkolwiek środkom przymusu, podobnie jak Rosja, która chce nawet pogłębić współpracę wojskową z reżimem w Naypyidaw.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły już sankcje na konglomeraty kontrolowane przez generałów w Birmie, ale ci – jak pisze AFP - mimo to kontynuują krwawy odwet na obywatelach, kontestujących wojskowy pucz.

Pozbawiona władzy Aung San Suu Kyi jest przetrzymywana w odosobnieniu od 1 lutego, ale według jej prawników jest "w dobrym stanie zdrowia". Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. jest oskarżona o korupcję i złamanie ustawy o tajemnicy państwowej z czasów kolonialnych. Jest ona również oskarżona o kilka innych przestępstw. Jeśli zostanie skazana, grozi jej wiele lat więzienia i zakaz udziału w życiu politycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zabitych od czasu zamachu stanu w Birmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.