Co sześć sekund z głodu umiera dziecko

Co sześć sekund z głodu umiera dziecko
Już 30 zł wystarczy, by zapewnić miesięczne wyżywienie jednemu dziecku w Afryce Wschodniej (fot. United Nations Photo / flickr.com)
9 lat temu
PAP / slo

Co sześć sekund na świecie z głodu umiera jedno dziecko - alarmuje Polska Akcja Humanitarna, organizując nową kampanię "Świat bez głodu". 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.

- Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna, która od 1998 roku odżywia dzieci w polskich szkołach, rozszerza swoje działania i rozpoczyna program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej - poinformowała w komunikacie PAH.

Organizatorzy informują, że celem kampanii jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w krajach Afryki Wschodniej: Sudanie, Kenii, Somalii i Erytrei.

- Już 30 zł wystarczy, by zapewnić miesięczne wyżywienie jednemu dziecku w Afryce Wschodniej - podaje PAH. Akcja uruchomiła konto, na które można wpłacać pieniądze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.

- Rozwój dziecka uzależniony jest od jakości i ilości pokarmów, które przyjmuje. Tylko odpowiednio odżywione matki są w stanie wydać na świat i wykarmić dzieci, które będą mogły cieszyć się zdrowiem fizycznym i prawidłowym rozwojem umysłowym" - podkreślono.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. PAH podaje, że na świecie z głodu cierpi 925 mln ludzi, co oznacza, że co siódmy mieszkaniec ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić fizyczny głód oraz prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe.

98 proc. ludzi cierpiących z powodu głodu żyje w krajach rozwijających się. Według Polskiej Akcji Humanitarnej dwie trzecie światowej populacji niedożywionych mieszka w siedmiu państwach: Chinach, Indiach, Indonezji, Etiopii, Kongo, Pakistanie i Bangladeszu.

Akcja podkreśla, że głównymi przyczynami głodu są wojny, katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne wywołujące susze i powodzie, słabo rozwinięte rolnictwo i chroniczne ubóstwo, a także dyskryminujące najbiedniejsze społeczeństwa reguły rynkowe.

Problem głodu to efekt nie tyle ilości dostępnej żywności. Chodzi też o sprawiedliwą jej dystrybucję oraz cenę, którą muszą zapłacić najubożsi - podkreśla Akcja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co sześć sekund z głodu umiera dziecko
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Co sześć sekund z głodu umiera dziecko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.