Covid-19 powoduje zaburzenia w układzie nerwowym. Potwierdzili to naukowcy

Covid-19 powoduje zaburzenia w układzie nerwowym. Potwierdzili to naukowcy
fot. Depositphotos
PAP / pk

Naukowcy odkryli, że Covid-19 powoduje zmiany w funkcjonowaniu układu współczulnego. Może to prowadzić do rozregulowania ważnych procesów w organizmie.

Według nowego badania opisanego w "The Journal of Physiology", niezależnie od nasilenia objawów, po przejściu Covid-19 mogą pojawić się problemy z układem współczulnym (sympatycznym). To część systemu nerwowego, która mobilizuje organizm w reakcji na stres i np. odpowiada za tzw. reakcję "walki lub ucieczki".

DEON.PL POLECA
Zaburzenia odkryli naukowcy z Appalachian State University, którzy w grupie ochotników sprawdzili reakcje układu nerwowego, krwionośnego i płuc.

W nerwach pod kolanami ochotników umieścili mikroigły podłączone do detektora siły reakcji nerwów. Pozwoliło to sprawdzić działanie układu współczulnego w serii testów.

DEON.PL POLECA

Okazało się, że już jego spoczynkowa aktywność była wyższa u osób po Covid-19.

Zaskakująca reakcja układu nerwowego

W pierwszym teście ochotnicy zanurzali dłonie w lodowatej wodzie. System sympatyczny osób po infekcji działał słabiej, a one oceniały wywołany zimnem ból jako słabszy w porównaniu do grupy kontrolnej.

Z kolei w teście ze zmianą pozycji z leżącej na stojącą układ ten działał wyraźnie mocniej u uczestników po chorobie. Oprócz silniejszej reakcji nerwów pojawił się też m.in. wyraźny wzrost tętna.

Jak tłumaczą naukowcy, zaburzenia działania układu współczulnego mogą wpłynąć na funkcjonowanie różnych części organizmu i zachodzących w nich procesów.

Wyniki zgadzają się przy tym z innymi pracami wskazującymi na wywoływane przez Covid-19 symptomy ze strony układu nerwowego.

"Dzięki naszemu, opartemu na współpracy różnych specjalistów projektowi obserwowaliśmy grupę ochotników przez 6 miesięcy od zdiagnozowania u nich Covid-19. Rezultaty dotyczą na razie efektów krótkoterminowych. Następnym krokiem będzie zebranie i analiza danych odnośnie zmian zachodzących w dłuższym czasie" - mówi Abigail Stickford, autorka badania.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Covid-19 powoduje zaburzenia w układzie nerwowym. Potwierdzili to naukowcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.