Cowen: budżet przed rozwiązaniem parlamentu

Cowen: budżet przed rozwiązaniem parlamentu
Budżet przed rozwiązaniem parlamentu (fot. flickr.com/sternschnuffy)
PAP / ad

Premier dotkniętej poważnym kryzysem finansów publicznych Irlandii Brian Cowen zapowiedział w poniedziałek, że nie rozwiąże parlamentu przed uchwaleniem przyszłorocznego oszczędnościowego budżetu.

Według niego, przedterminowe wybory mogłyby się odbyć "tylko po zrealizowaniu wszystkich niezbędnych przedsięwzięć, wprowadzających bardzo ważny budżet, którego uchwalenie jest konieczne". Głosowanie nad rządowym projektem budżetu na rok 2011, przewidującym zmniejszenie deficytu o 6 mld euro w porównaniu z rokiem bieżącym, zaplanowano na 7 grudnia.

Cowen nie sprecyzował, kiedy mogłoby dojść do rozwiązania parlamentu. Ostrzegł, iż nie należy tego robić obecnie, gdy trwają rozmowy w sprawie udzielenia Irlandii wsparcia z funduszu stabilizacyjnego strefy euro. Dublin oficjalnie zwrócił się w niedzielę o tę pomoc, która zdaniem analityków może wynieść blisko 100 mld euro. Fundusz stabilizacyjny utworzyły wspólnie państwa strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a mają się do niego przyłączyć także Szwecja i Wielka Brytania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cowen: budżet przed rozwiązaniem parlamentu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.