Czeskie zbiorniki retencyjne są pełne

Czeskie zbiorniki retencyjne są pełne
Czesi, podobnie jak i my, zmagają się z powodzią (fot. EPA/FILIP SINGER)
tvn24 / wab

Czeskie Troubky - symbol powodzi z 1997 roku, miejsce najbardziej wtedy zniszczone - w nocy zostały zalane w 90 proc., informuje czeska telewizja ČT24. W poniedziałek wieczorem Czesi przyznali, że pięć zbiorników retencyjnych w górnym odcinku Odry jest już pełnych i nie są w stanie zatrzymać więcej wody.

W 1997 roku podczas wielkiej powodzi na Morawach zginęło 50 ludzi. Czy sytuacja może się powtórzyć? Czesi, podobnie jak i my, zmagają się z żywiołem. Od godz. 1 w nocy stan alarmowy obowiązuje w regionach Śląskomorawskim, Żlińskim, Ołomunieckim i na północnych Morawach – w sumie w 18 miastach Moraw i Śląska. Padać ma w Czechach, tak jak i w Polsce, do środy, więc zapowiadane są dalsze wystąpienia rzek z brzegów.

W nocy sytuacja była dramatyczna. Zwłaszcza w gminie Troubky, gdzie rzeka Beczwa wystąpiła z koryta i – jak informuje czeska telewizja ČT24 – zalała 90 proc. gminy, w tym kluczowe drogi. Miejscowość Troubky to symbol powodzi z 1997 roku - zginęło tam wtedy 9 osób, a 150 domów zostało zniszczonych.

Artur Wójcik, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, mówił po południu w rozmowie z tvn24.pl, że słyszał o spuszczaniu wody w Czechach, jednak na razie po stronie polskiej żadne działania nie są podejmowane.

- Z informacji, które posiadam, wynika, że nie ma oficjalnych komunikatów ze strony czeskiej na ten temat. Z tego co wiem, cztery zbiorniki w Czechach są pełne, w związku z tym zrzucane jest z nich na bieżąco tyle wody, ile wpływa - tłumaczył.

W poniedziałek wieczorem rzecznik przedsiębiorstwa gospodarki wodnej Povodi Odry Czestmir Vlczek poinformował, że czeskie zbiorniki wypełniły się już po brzegi. - Wszystkich 5 jezior zaporowych w dorzeczu czeskiego odcinka górnej Odry jest całkowicie zapełnionych i nie może zatrzymywać napływającej nadal wody - poinformował czeską agencję CTK.

Jak mówił pierwsze wypełniły się mniejsze zbiorniki Oleszna i Cierlicko. Trzy duże zbiorniki - Szance, Moravka i Żermanice - jeszcze około godz. 17 miały rezerwę od jednego do trzech metrów, ale ich rezerwa retencyjna również się wyczerpała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czeskie zbiorniki retencyjne są pełne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.