Czy Putin będzie ubiegać się o reelekcję?

Czy Putin będzie ubiegać się o reelekcję?
(fot. PAP/EPA/CHIP SOMODEVILLA / POOL)
PAP / pk

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział, że jeszcze nie podjął decyzji, czy będzie ubiegać się o reelekcję. Nie wykluczył, że może zrezygnować ze startu w wyborach w 2018 roku.

Putin mówił o tym wywiadzie dla amerykańskich stacji telewizyjnych CBS i PBS, zrelacjonowanym we wtorek przez rosyjską niezależną telewizję Dożd.

Zapytany, jak długo zamierza pozostać u władzy, 62-letni Putin oświadczył, że na pewno nie złamie przepisów konstytucji FR. Dodał zarazem, że nie jest przekonany, iż powinien w pełni wykorzystać swoje konstytucyjne prawa.

Prezydent oznajmił, że "jego decyzja będzie zależeć od konkretnej sytuacji w kraju i świecie, a także od osobistego nastroju".

Indagowany o to, jaką spuściznę chce po sobie zostawić, Putin odparł, że "Rosja powinna być państwem skutecznym, konkurencyjnym, ze stabilną gospodarką, rozwiniętym systemem socjalnym i politycznym, elastycznym na zmiany wewnątrz kraju i na zewnątrz".

Formalnie Putin sprawuje urząd prezydencki od maja 2012 roku. Był już jednak głową państwa przez dwie kadencje w latach 2000-2008. W 2008 roku musiał opuścić Kreml, gdyż konstytucja FR nie pozwalała mu na ubieganie się o trzecią kadencję z rzędu. Na swojego następcę wskazał wówczas Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. W 2012 roku Miedwiediew zrezygnował z ubiegania się o reelekcję i zaproponował, aby na najwyższy urząd w państwie wrócił Putin.

W 2008 roku wprowadzono do konstytucji poprawkę wydłużającą kadencję szefa państwa z czterech do sześciu lat. Obecna kadencja prezydencka Putina upływa w 2018 roku. Tym razem konstytucja nie zabrania mu ubiegania się o reelekcję.

W ciągu 15 lat sprawowania władzy przez Putina poparcie społeczne dla niego nigdy nie spadło poniżej 60 proc. W listopadzie 2014 roku oświadczył on, że nie zamierza być dożywotnim prezydentem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy Putin będzie ubiegać się o reelekcję?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.