"Decyzja Rosji ws. Syrii zagraża bezpieczeństwu"

"Decyzja Rosji ws. Syrii zagraża bezpieczeństwu"
Ybilyk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Jarosław Junko / PAP / pk

Zgoda Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, na wysłanie wojsk do Syrii godzi w globalny system bezpieczeństwa i powinna spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią wspólnoty międzynarodowej - oświadczył w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu przypomniał, że wojska Federacji Rosyjskiej znajdują się obecnie na okupowanym przez Moskwę, a należącym do jego kraju Krymie oraz w Donbasie, gdzie wspierają separatystów walczących z władzami ukraińskimi.

- Uważam, że podjęcie takiej decyzji po 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych jest jeszcze jednym krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji na świecie, wzrostu napięcia i kontynuacji konfliktu zbrojnego; Rosja ponosi za to odpowiedzialność - powiedział Jaceniuk podczas posiedzenia rządu.

- Decyzja o skierowaniu rosyjskich wojsk do jakiegokolwiek kraju świata jest krokiem ku zniszczeniu światowego systemu bezpieczeństwa. Jest to nie do przyjęcia i reakcja wspólnoty międzynarodowej powinna być natychmiastowa - dodał premier.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwrócił uwagę, że Rosjanie nie opublikowali dokumentów dotyczących decyzji Rady Federacji o użyciu wojsk rosyjskich poza granicami kraju.

- Decyzję podejmowano przy drzwiach zamkniętych, a tekst rezolucji nie został opublikowany. Można więc przypuszczać, że nie ma w nim ograniczeń wyłącznie do terytorium syryjskiego i niebezpieczeństwo może dotknąć każdego państwa - podkreślił.

Rada Federacji jednomyślnie wyraziła zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii na wniosek prezydenta Władimira Putina.

Informując w telewizji o wyniku głosowania, szef administracji Kremla Siergiej Iwanow zaznaczył, że Moskwa nie zamierza wysyłać do Syrii sił lądowych, lecz jedynie powietrzne, by "wesprzeć siły syryjskie w ich walce z Państwem Islamskim".

Wniosek Putina został rozpatrzony po jego poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie mówiono o tym, że Rosja zwiększa swą obecność militarną w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Decyzja Rosji ws. Syrii zagraża bezpieczeństwu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.