Dublin: 500 tys. osób na paradzie św. Patryka

Dublin: 500 tys. osób na paradzie św. Patryka
(fot. EPA/ENDA DORAN)
PAP / ad

Pół miliona ludzi podziwiało w Dublinie paradę św. Patryka z okazji obchodzonego w sobotę dnia tego świętego, patrona Irlandii. W paradzie pod hasłem "Jak? Co? Dlaczego?", która przeszła przez centrum Dublina, po raz pierwszy wzięła udział polska młodzież.

Mimo chłodnej, deszczowej pogody dzień św. Patyka obchodzono w karnawałowym nastroju. Liczbę zagranicznych turystów na paradzie ocenia się na ponad 150 tys. Mistrzem ceremonii był były piłkarz, a obecnie komentator sportowy John Giles, który poprowadził pochód na trasie od Placu Parnella wzdłuż ulic O'Connell i Dame do katedry św. Patryka.

Hasło tegorocznej parady "Jak? Co? Dlaczego?" wybrano w związku z ogłoszeniem Dublina Miastem Nauki 2012 roku. Kostiumy uczestników pochodu nawiązywały m.in. do mechaniki i inżynierii. Po raz pierwszy w tegorocznej paradzie wzięła udział polska młodzież, wystawiając inscenizację wyobrażającą siłę ciążenia. Inna grupa odtworzyła kolory tęczy, a gościnnie wystąpiły orkiestry m.in. z USA i Rosji.

W całej Irlandii odbyło się około 120 okolicznościowych parad, festynów i koncertów. W miejscowości Carrick-on-Shannon w hrabstwie Leitrim zorganizowano nie tylko uliczną paradę, ale także rzeczną. Wzięły w niej udział kutry rybackie, motorówki, żaglówki i pontony. Otwierał ją kuter, na dziobie którego stała postać ucharakteryzowana na św. Patryka.

Około 70 tys. widzów przyjechało na paradę do Corku, by obserwować pokaz 3 tysięcy muzyków, artystów, akrobatów i przebierańców. W wielu miastach Irlandii, m.in. w Dublinie, Belfaście i Derry po zakończeniu ulicznych festynów odbyły się koncerty muzyczne i taneczne pod gołym niebem. Wszędzie koniec dnia św. Patryka spędza się w pubach.

Święty Patryk był też upamiętniony w sobotę we wszystkich najważniejszych skupiskach irlandzkiej diaspory na świecie ocenianej na 70 mln ludzi. Pałac księcia Monako, budynek Opery w Sydney, Krzywą Wieżę w Pizie, hotel Burdż al-Arab w Dubaju oświetlono na zielono - kolor narodowy Irlandii.

Szef irlandzkiego rządu Enda Kenny spędza sobotę w USA w stanie Indiana, gdzie promuje kraj jako atrakcyjne miejsce dla inwestycji, biznesu i turystyki.

"W dzień św. Patryka świat się zazielenia i ludzie spoglądają ku małej wyspie na północnym Atlantyku z dumą i podziwem. To okazja, by świętować to, czym jest irlandzkość. Mimo trudnych czasów w gospodarce nie powinniśmy zapominać, że mamy powody do dumy z naszego niepowtarzalnego dziedzictwa, kultury i historii" - napisał Kenny w swoim okolicznościowym przesłaniu.

"Nie ma innego takiego kraju, którego święta potrafią tak zbliżyć ludzi" - powiedziała turystka z Kanady Stephanie Reimer irlandzkiej telewizji RTE.

Tegoroczne obchody dnia św. Patryka wygenerują dla irlandzkiej gospodarki ok. 90 mln euro. Agencja promocji turystyki Tourism Ireland ocenia, że statystyczny turysta podczas trwającego weekendu wyda w Irlandii około 450 euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dublin: 500 tys. osób na paradzie św. Patryka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.