Duda i Cameron o uchodźcach i bezpieczeństwie

Duda i Cameron o uchodźcach i bezpieczeństwie
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Tomasz Grodecki / PAP / pk

Uchodźcy, bezpieczeństwo militarne i energetyczne - to najważniejsze tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem w Londynie. Oceniam to spotkanie jako bardzo dobre, mamy szerokie pole do współpracy - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent powiedział, że z premierem Wielkiej Brytanii rozmawiał o ważnych sprawach europejskich, o problemie uchodźców, "o tym, że trzeba, próbując zaradzić skutkom tego, co się dzieje, przede wszystkim zwracać uwagę na przyczynę". - Zgodziliśmy się, że trzeba przede wszystkim zwalczać przyczyny tego, co powoduje, że ci ludzie zmierzają do Europy - oświadczył Duda.

Prezydent relacjonował, że brytyjski premier powiedział mu o sytuacji w obozach dla uchodźców w Libanie i "o tym, w jaki sposób Wielka Brytania ma zamiar realizować przyjęcie do siebie uchodźców".

Prezydent dodał, że z Cameronem rozmawiał także o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym. - Premier zgodził się ze mną, że konieczny jest rozwój infrastruktury NATO, w Europie Środkowo-Wschodniej także, czyli wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu - powiedział Andrzej Duda.

- Oceniam to spotkanie jako bardzo dobre, w bardzo dobrej atmosferze, mamy szerokie pole do współpracy - oświadczył.

Jak relacjonował prezydent, premier Cameron powiedział, że bardzo szanuje Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii za ich pracowitość. - Prosiłem, żeby wzmacniać w społeczeństwie brytyjskim szacunek do Polaków, który został w ogromnym stopniu zbudowany przez tak zwaną starą imigrację, polskich żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię z żołnierzami brytyjskimi w czasie II wojny światowej - dodał Andrzej Duda.

Przypomniał, że we wtorek w Londynie obchodzono 75. rocznicę Bitwy o Anglię. - Tutaj cały czas pamięta się o tych wielkich zasługach polskich żołnierzy, o ich bohaterstwie w obronie nieba nad Londynem i Wielką Brytanią. Mam nadzieję, że ten szacunek nadal będzie - podkreślił prezydent, który uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda i Cameron o uchodźcach i bezpieczeństwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.