Estonia: żałoba narodowa po śmierci 10 dzieci

Estonia: żałoba narodowa po śmierci 10 dzieci
Haapsalu na mapie Estonii (źr. wikipedia.pl)
PAP / wm

Dziesięcioro małych dzieci zginęło w niedzielę w pożarze domu dziecka w mieście Haapsalu w zachodniej Estonii. Budynek był drewniany, a mieszkające w nim dzieci - w większości niepełnosprawne. Estoński rząd ogłosił poniedziałek dniem żałoby narodowej.

Pożar wybuchł około godziny 14; gdy strażacy pojawili się na miejscu, drewniany dom dziecka stał w płomieniach.

Budynek, w którym było 37 dzieci i dziewięciu dorosłych, jest częściowo zniszczony; ogień udało się opanować około 16.30.

W domu mieszkały głównie dzieci niepełnosprawne, poruszające się na wózkach.

DEON.PL POLECA

Pożar rozpoczął się prawdopodobnie w sypialni dzieci szczególnie upośledzonych, całkowicie unieruchomionych w łóżkach.

Nie wiadomo jednak nadal, co spowodowało tę tragedię; w budynku było centralne ogrzewanie, wykluczono więc zaprószenie ognia z pieca grzewczego. Ostatnią inspekcję budynku pod kątem zabezpieczeń przeciwpożarowych przeprowadzono 19 stycznia i wypadła ona pomyślnie.

Dzieci, które zdołano uratować, zostały przewiezione do schroniska dla osób bezdomnych. Żadne nie zostało ranne, hospitalizowano jednak dwoje dorosłych.

Według informacji zamieszczonych na stronach internetowych domu dziecka, mieszkało tam 47 dzieci.

Estońska telewizja poinformowała, że dom ten specjalizuje się w opiece nad dziećmi bardzo upośledzonymi i niepełnosprawnymi; 24 spośród mieszkających tam przed pożarem dzieci poruszało się na wózkach lub było całkowicie unieruchomionych.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu w niedzielę zdecydowano, że poniedziałek będzie dniem żałoby. Flagi państwowe na budynkach publicznych, rządowych i szkołach zostaną opuszczone do połowy masztów.

Na poniedziałek zaplanowano kolejne nadzwyczajne posiedzenie rządu, podczas którego szefowie resortów spraw wewnętrznych i spraw społecznych przedstawią informacje na temat przyczyn tragedii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Estonia: żałoba narodowa po śmierci 10 dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.