Euro 2020. Premier Johnson potępia obrażanie piłkarzy Anglii

Euro 2020. Premier Johnson potępia obrażanie piłkarzy Anglii
Boris Johnson z żoną Carrie podczas meczu finałowego Euro 2020 Włochy-Anglia (fot. Frank Augstein/EPA/PAP)
PAP/mk

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stanął w obronie piłkarzy reprezentacji Anglii, na których po przegranym finale Euro 2020 spadły obelgi i rasistowskie wyzwiska.

Premier Boris Johnson oświadczył w poniedziałek, że ci, którzy na tle rasistowskim obrażają niektórych piłkarzy reprezentacji Anglii po przegranej w rzutach karnych w finale mistrzostw Europy z Włochami "powinni się wstydzić".

"Ta drużyna Anglii zasługuje na to, aby być chwalona niczym bohaterowie, a nie rasistowsko obrażana w mediach społecznościowych. Osoby odpowiedzialne za te szokujące obelgi powinny się wstydzić" - napisał Johnson na Twitterze.

W rozegranym w niedzielę na Wembley finale mistrzostw Europy Anglia przegrała w Włochami w rzutach karnych 2-3. O porażce Anglików przesądziły trzy "jedenastki", których nie wykorzystali trzej czarnoskórzy piłkarze: Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka. Po zakończeniu meczu w internecie pojawiło się wiele wpisów obrażających tych trzech zawodników.

Marcus Rashford (Anglia) po nie strzeleniu rzutu karnego bramkarzowi Włoch Gianluigiemu Donnarummie w finale Euro 2020 (fot. Andy Rain/EPA/PAP)Marcus Rashford (Anglia) po nie strzeleniu rzutu karnego bramkarzowi Włoch Gianluigiemu Donnarummie w finale Euro 2020 (fot. Andy Rain/EPA/PAP)

W podobny do Johnsona sposób wypowiedział się lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, który napisał na Twitterze: "Cała drużyna Anglii zjednoczyła nas i dała nam wspomnienia, które pozostaną na całe życie. Oni reprezentują to, co w nas najlepsze. Każdy, kto ich rasistowsko obraża, przynosi wstyd i wcale nas nie reprezentuje. Można i trzeba zrobić więcej, aby powstrzymać obelgi w sieci".

Obraźliwe wpisy potępił także angielski związek piłki nożnej - The Football Association (FA), a policja poinformowała, że prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Nie możemy jaśniej tego powiedzieć, że każdy, kto stoi za tak obrzydliwym zachowaniem, nie jest mile widziany jako kibic tej drużyny. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć dotkniętych tym graczy, jednocześnie naciskając na jak najsurowsze kary dla każdego, kto jest za to odpowiedzialny" - oświadczyła FA.

"Jesteśmy zdegustowani tym, że niektórzy z naszego składu - którzy tego lata grając w tych koszulkach dali z siebie wszystko - stali się obiektem dyskryminujących obelg w sieci. Jesteśmy po stronie naszych zawodników" - napisano w kolei na profilu reprezentacji Anglii na Twitterze.

Jadon Sancho (z lewej), Marcus Rashford (w środku) i trener reprezentacji Anglii Gareth Southgate (po prawej) w trakcie meczu Anglia-Włochy w finale Euro 2020 (fot. Andy Rain/EPA/PAP)Jadon Sancho (z lewej), Marcus Rashford (w środku) i trener reprezentacji Anglii Gareth Southgate (po prawej) w trakcie meczu Anglia-Włochy w finale Euro 2020 (fot. Andy Rain/EPA/PAP)

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że "w naszym kraju nie ma miejsca na nikczemne obelgi" i będzie wspierać policję, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności, zaś minister kultury, mediów i sportu Oliver Dowden oświadczył, że firmy z branży mediów społecznościowych muszą zwiększyć swoje zaangażowanie w walkę z obelgami w internecie.

W maju brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy, która przewiduje nakładanie kar na media społecznościowe, jeśli nie zrobią wystarczająco dużo, aby powstrzymywać na swoich platformach obelgi, w tym o charakterze rasistowskim. Kary miałyby sięgać do 10 proc. ich obrotów lub 18 mln funtów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Siepsiak SJ
24,43 zł
34,90 zł

Jeszcze się uda! Ten tytuł to cały ojciec Jacek. Patrzący z uwagą na to, co się dzieje wokół niego, zauważający zagrożenia, wzywający do refleksji, wołający o umiar, rozsądek i chrześcijańską miłość do bliźniego. A jednocześnie...

Skomentuj artykuł

Euro 2020. Premier Johnson potępia obrażanie piłkarzy Anglii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.