Filipiny: separatyści szturmują miasto i okupują szkołę

Filipiny: separatyści szturmują miasto i okupują szkołę
(fot. PAP/EPA/RICHARD MADELO/PPD HANDOUT)
PAP / kk

Grupa Bojowników o Wolność Islamskiego Marawi przeprowadziła w środę rano szturm na miasteczko Pigcawayan w prowincji Płn. Cotabato na wyspie Mindanao. Udało im się przejąć budynek szkoły, który okupują - podał szef miejscowej policji, Realan Mamon.

W mieście doszło do strzelaniny. Nie ma jednak informacji o ofiarach śmiertelnych czy rannych.

Pigcawayan jest oddalone o 190 km od Marawi na południu Filipin, gdzie od pięciu tygodni trwają starcia islamistów powiązanych z Państwem Islamskim z rządowymi siłami zbrojnymi.

Armia filipińska poinformowała 14 czerwca, że dotychczas w walkach z rebeliantami w Marawi zginęło 290 osób, w tym 206 bojowników, 58 żołnierzy i 26 cywilów. W okrążonych przez wojsko dzielnicach przebywa ok. 100 islamistów oraz uwięzionych lub przetrzymywanych jako zakładnicy jest 300-600 cywilów.

DEON.PL POLECA

Kard. Quevedo: pokój z islamem jest możliwy >>

Według powiązanej z IS propagandowej agencji Amak rebelianci kontrolują dwie trzecie Marawi.

Opanowanie Marawi przez islamistów powiązanych z IS wzbudziło obawy w państwach Azji Południowo-Wschodniej, które uważają, że Państwo Islamskie, wypierane z Iraku i Syrii, chce w tym regionie utworzyć swój przyczółek.

Od blisko 50 lat Filipiny zmagają się z dwiema rebeliami na południu kraju: maoistycznych bojowników i islamistycznych separatystów. Eksperci wskazują, że akcja militarna może nie wystarczyć, by przywrócić pokój w biednym regionie od dawna zaniedbywanym przez polityków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny: separatyści szturmują miasto i okupują szkołę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.