Francja: dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Francja: dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)
PAP / kk

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester.

Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy "prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane" - powiedział dziennikarzom Riester.

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry "prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń".

Minister ponadto wyjaśnił, że eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.

DEON.PL POLECA

Korona cierniowa i relikwie Jana Pawła II ocalały z pożaru w Notre Dame >>

Wśród uratowanych z pożaru cennych przedmiotów są relikwie, w tym "korona cierniowa" Chrystusa czy XIII-wieczne "tuniki świętego Ludwika" IX, króla Francji.

Jak poinformowała we wtorek prokuratura, pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo. Zdaniem ekspertów na razie jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.