Grecja:Syriza i Nowa Demokracja idą łeb w łeb

Grecja:Syriza i Nowa Demokracja idą łeb w łeb
(fot. Arvnick / Shutterstock.com)
PAP / mc

Na trzy dni przed niedzielnymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Grecji opublikowane w czwartek sondaże nie przynoszą rozstrzygnięcia. Według badań równe szanse na wygraną mają zarówno lewicowa Syriza, jak i konserwatywna Nowa Demokracja (ND).

Z badania ośrodka Metron Analysis wynika, że wybory minimalnie wygra opozycyjna Nowa Demokracja, na którą chce głosować 31,9 proc. ankietowanych. Na Syrizę Aleksisa Ciprasa głos chce oddać 31,6 proc. badanych. Na trzecim miejscu jest neofaszystowska Złota Jutrzenka z poparciem 6,7 proc.
Z kolei w drugim czwartkowym sondażu, przeprowadzonym przez firmę Alco, Syriza wyprzedza Nową Demokrację o 0,3 pkt proc. Partia Ciprasa może liczyć w nim na 25,3 proc., a Nowa Demokracja na 25 proc. Trzecie miejsce zajmuje także Złota Jutrzenka, na którą chciałoby głosować 5,3 badanych.
Jak podkreśla agencja Reutera, obie największe partie w ciągu ostatnich dwóch tygodni idą w sondażach łeb w łeb.
Cipras doszedł do władzy na początku roku, zapowiadając odrzucenie radykalnych i bolesnych dla Grecji warunków, od których wierzyciele uzależniali dalszą pomoc dla zadłużonego kraju. Wobec perspektywy niewypłacalności i krachu finansów publicznych przywódca Syrizy musiał zgodzić się na większość z nich.
W lipcu Cipras podpisał porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenia dalszych trudnych reform.
20 sierpnia, po siedmiu miesiącach sprawowania władzy, Cipras podał się ze swym rządem do dymisji, co doprowadziło do rozpisania przedterminowych wyborów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja:Syriza i Nowa Demokracja idą łeb w łeb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.