Greenpeace na platformie Gazpromu w Arktyce

Greenpeace na platformie Gazpromu w Arktyce
(fot. greenpeace.org)
PAP / drr

Czterech aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez rosyjską straż graniczną po tym, jak dwóch z nich wspięło się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja koncernu Gazprom. Strażnicy wielokrotnie oddali strzały ostrzegawcze.

Zatrzymani to obywatele Szwajcarii i Finlandii - podało radio Echo Moskwy. Według tego źródła jeden z aktywistów mógł zostać ranny.

DEON.PL POLECA

Usiłując przeszkodzić działaczom Greenpeace w przedostaniu się na platformę rosyjscy strażnicy graniczni oddali strzały ostrzegawcze z automatu Kałasznikowa, natomiast aby zatrzymać łódź ekologów, czterokrotnie strzelano z działka okrętu straży granicznej - podaje rosyjska agencja ITAR-TASS. Według Greenpeace strzałów było łącznie 11; organizacja zarzuciła straży granicznej nieproporcjonalne użycie siły.

Wcześniej Greenpeace podał, że dwóch działaczy zdołało wspiąć się na platformę Gazpromu i przywiązać się do niej linami.

Czterej zatrzymani aktywiści są na pokładzie okrętu straży granicznej, gdzie zapewniono im niezbędne warunki pobytu - podały służby informacyjne rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Greenpeace wydał komunikat, w którym oznajmia, że Gazprom "zamierza rozpocząć produkcję na platformie Prirazłomnaja w pierwszym kwartale 2014 roku, co stanowi ryzyko wystąpienia plamy ropy w strefie trzech rezerwatów naturalnych, chronionych według rosyjskiego prawa".

Greenpeace już rok temu przeprowadził akcję na platformie Prirazłomnaja, by zaprotestować przeciwko jej działalności w Arktyce. Zdaniem działaczy, ewentualny wyciek ropy w tym miejscu miałby katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego w regionie. Wiercenia tam powinny być zakazane, przynajmniej do czasu, aż Gazprom opracuje przekonujący plan likwidacji skutków ewentualnego wycieku - postuluje Greenpeace.

Ponadto organizacja oskarża także koncerny zachodnie o to, że działają w Rosji, by korzystać z mniej rygorystycznych niż w ich własnych krajach przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Dla Rosji rozwój Arktyki jest celem strategicznym. Złoże, na którym znajduje się Prirazłomnaja, oceniane jest na 526 mln baryłek ropy. Jego eksploatacja ma duże znaczenie dla Rosji, walczącej o utrzymanie się w czołówce światowych producentów ropy naftowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Greenpeace na platformie Gazpromu w Arktyce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.