Hezbollah i armia Syrii ogłosiły zawieszenie broni w ofensywie przeciwko IS

Hezbollah i armia Syrii ogłosiły zawieszenie broni w ofensywie przeciwko IS
(fot. shutterstock.com)
PAP / sz

Szyicka organizacja Hezbollah z Libanu i armia syryjska ogłosiły w niedzielę zawieszenie broni w ich ofensywie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w regionie Kalamun na zachodzie Syrii przy granicy z Libanem - poinformowała telewizja Hezbollahu Al-Manar.

Jak sprecyzowano, zawieszenie broni weszło w życie o godzinie 7 rano czasu lokalnego (o godz. 6 w Polsce) "na mocy porozumienia w celu zakończenia walk w zachodnim Kalamun przeciwko Daesz".

Wcześniej w niedzielę libańska armia ogłosiła zawieszenie broni po drugiej stronie granicy, we własnej ofensywie przeciwko bojownikom IS na północnym wschodzie kraju. Przerwanie ognia, które weszło w życie również o godzinie 7 rano czasu lokalnego, ma umożliwić negocjacje w sprawie uwolnienia libańskich żołnierzy, od 2014 roku przetrzymywanych przez IS - podało libańskie wojsko w komunikacie.

Tymczasem libańska armia poinformowała, że rozpoczęła już negocjacje z dżihadystami. Na razie nie podano więcej szczegółów.

W sierpniu 2014 roku Państwo Islamskie i Al-Kaida uprowadziły w Arsal na granicy libańsko-syryjskiej ok. 30 libańskich żołnierzy i policjantów. Szesnastu z nich zostało uwolnionych pod koniec 2015 roku w następstwie długich negocjacji; IS do tej pory przetrzymuje dziewięciu wojskowych.

DEON.PL POLECA

Walki po obu stronach libańsko-syryjskiej granicy rozpoczęły się przed tygodniem, kiedy libańska armia oraz Hezbollah z armią syryjską rozpoczęły oddzielne, lecz jednoczesne ofensywy przeciwko bojownikom z Państwa Islamskiego. Libańska ofensywa ma na celu wyparcie IS z jego enklawy na północnym wschodzie Libanu, a operacja syryjskiej armii i wspieranego przez Iran Hezbollahu wymierzona jest w członków IS w górach Kalamun na zachodzie Syrii.

Rozpoczęta pod koniec lipca operacja Hezbollahu i syryjskiej armii doprowadziła do wycofania się dżihadystów niegdyś powiązanych z Al-Kaidą i syryjskich rebeliantów z ich przygranicznych bastionów w Libanie.

Libańska armia nie wzięła udziału w tej lipcowej operacji, ale przygotowywała się do ataku na tereny kontrolowane przez IS na tych samych górskich terenach. Libańskie źródło wojskowe twierdzi, że w enklawie schroniło się ok. 500 bojowników IS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hezbollah i armia Syrii ogłosiły zawieszenie broni w ofensywie przeciwko IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.