Historyczny uścisk dłoni Obamy z szefem dyplomacji Iranu

Historyczny uścisk dłoni Obamy z szefem dyplomacji Iranu
(fot. kamshots / Foter / CC BY)
PAP / kw

Było to pierwsze od 30 lat spotkanie przywódcy USA z wysokim rangą irańskim urzędnikiem. Prezydent USA Barack Obama i szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uścisnęli sobie dłonie podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - podkreśla Agencja Reuters.

Jak podkreśla we wtorek agencja Reutera, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz Iranu, do krótkiego nieplanowanego wcześniej przywitania Obamy z Zarifem doszło w poniedziałek w siedzibie ONZ w Nowym Jorku tuż po przemówieniu prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"To nie było wcześniej zaplanowane i stało się w ciągu kilku sekund" - zaznaczył irański urzędnik. Z kolei według irańskiej agencji prasowej ISNA Obama z Zarifem po prostu wpadli na siebie i uścisnęli sobie dłonie.

Dwa dni wcześniej także w Nowym Jorku doszło do pierwszego spotkania twarzą w twarz amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego i Zarifa od podpisania w lipcu porozumienia między sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) a Iranem w sprawie ograniczenia programu atomowego tego kraju.

Zarif oświadczył, że w dalszych rozmowach z Kerrym będzie się koncentrował przede wszystkim na kwestii wdrożenia przyjętego porozumienia, a jego kraj jest otwarty na dyskusję na odpowiednim forum o problemach regionu; wśród nich wymienił czwartkową tragedię podczas dorocznej pielgrzymki muzułmanów (hadżdżu) do Mekki i śmierć około 770 osób.

Iran i Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Do wznowienia kontaktów doszło dopiero podczas negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawarta umowa przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny, co ma uniemożliwić mu wyprodukowanie broni jądrowej.

W zamian Zachód zobowiązał się do stopniowego znoszenia sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj.

Co ciekawe, irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamene oświadczył 9 września, że po lipcowym porozumieniu atomowym z sześcioma światowymi mocarstwami Iran nie będzie już prowadził negocjacji z USA na żadne inne tematy. Wypowiedź ukazała się na jego stronie internetowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Historyczny uścisk dłoni Obamy z szefem dyplomacji Iranu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.