Hiszpania: akcja policji przeciwko neonazistom

Hiszpania: akcja policji przeciwko neonazistom
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / kk

Hiszpańska policja usunęła we wtorek rano grupę neonazistów okupujących jeden z budynków stołecznego Uniwersytetu Króla Juana Carlosa I. Zatrzymano dwóch członków radykalnej organizacji Hogar Social Madrid.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji w Madrycie, w trakcie akcji funkcjonariusze z oddziału szybkiego reagowania nie natrafili na fizyczny opór ze strony osób okupujących budynek. Zostały one zmuszone do opuszczenia obiektu.

“W trakcie wtorkowej akcji zatrzymane zostały dwie osoby. Ciąży na nich zarzut sprzeciwiania się wykonania werdyktu sądu", ujawniła policja.

We wtorkowej akcji przeciwko czternastu osobom okupującym budynek w madryckiej dzielnicy Salamanca wzięło udział około pięćdziesięciu funkcjonariuszy stołecznej policji.

Zajmowany nielegalnie budynek był piątym, z którego w ciągu ostatnich trzech lat policja usunęła działaczy Hogar Social Madrid (HSM). Okupowana przez nich placówka należy do stołecznego Uniwersytetu Króla Juana Carlosa I.

“Nie wiedzieliśmy, że sąd wydał nakaz usunięcia nas z budynku. Nie dostaliśmy żadnej informacji na ten temat. Akcja policji bardzo nas zaskoczyła, podobnie jak jej działanie wobec osób znajdujących się w obiekcie. Uważam, że funkcjonariusze powinni być wobec nas bardziej ludzcy" - powiedziała Melisa Ruiz, szefowa HSM.

Powstały w 2014 r. HSM jest jedną z kilku organizacji grupujących sympatyków hiszpańskiego neonazizmu. Wśród jej celów jest m.in. okupowanie budynków publicznych i przeznaczanie ich dla eksmitowanych ze swoich mieszkań zadłużonych Hiszpanów. Radykalni aktywiści podkreślają, że pomagają tylko białym obywatelom tego kraju.

Członkowie HSM byli wielokrotnie zatrzymywani za udział w atakach na imigrantów oraz lewicowych aktywistów. W ub.r. po zamachach terrorystycznych w Brukseli neonaziści dokonali kilku akcji odwetowych na terenie Hiszpanii przeciwko wspólnotom muzułmańskim, dopuszczając się m.in. wandalizmu w madryckim meczecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: akcja policji przeciwko neonazistom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.