Hiszpania: zmusił 500 kobiet do aborcji. Został zatrzymany

Hiszpania: zmusił 500 kobiet do aborcji. Został zatrzymany
(fot. PAP/EPA/SPANISH NATIONAL POLICE DEPT. / HANDOUT)
PAP / kw

Hiszpańska policja zatrzymała w Madrycie byłego członka Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), podejrzewanego o dokonanie ponad 500 przymusowych aborcji. Ofiarami były bojowniczki kolumbijskiej organizacji rebelianckiej - poinformowano w niedzielę.

Ofiary, wśród których było ponad 50 nieletnich, były zmuszane do aborcji nawet w siódmym lub ósmym miesiącu ciąży. Kobiety, które zostały zgwałcone przez bojowników FARC, musiały poddać się zabiegowi pod groźbą rozstrzelania.

Zatrzymany w hiszpańskiej stolicy mężczyzna, nazywany "Pielęgniarzem", przeprowadził większość aborcji między 1998 r. a 2000 r.

Hiszpańska policja wszczęła śledztwo w sprawie "Pielęgniarza" po otrzymaniu informacji od władz w Kolumbii, z których wynikało, że były rebeliant FARC mógł schronić się w Madrycie, uciekając przed kolumbijskim wymiarem sprawiedliwości.

W piątek prokurator generalny Kolumbii Eduardo Montealegre powiedział, że jego biuro prowadzi dochodzenia w sprawie 150 przypadków przymusowych aborcji wśród bojowniczek FARC. Według Montealegre są dowody na to, że członkowie FARC wykorzystywali przymusowe aborcje, by uniknąć utracenia kobiet-bojowniczek, wykorzystywanych jako "instrument wojny".

W przeszłości rebelianci zaprzeczali, jakoby zmuszali kobiety i dziewczęta do usuwania ciąży i twierdzili, że zapewniają swym bojowniczkom środki antykoncepcyjne.

Kolumbijski rząd od trzech lat prowadzi rozmowy z FARC, by zakończyć trwającą od przeszło pół wieku wojnę domową. Pochłonęła ona już ponad 220 tys. ofiar śmiertelnych, w większości cywilów.

FARC to najstarsza i największa kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964 roku, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Wiele państw uważa to zbrojne ugrupowanie za organizację terrorystyczną. FARC utrzymuje się m.in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami.

Według władz w Bogocie FARC liczy obecnie mniej niż 8 tys. bojowników, w porównaniu z 20 tysiącami w latach 90.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: zmusił 500 kobiet do aborcji. Został zatrzymany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.