Hollande: postawa NATO nie jest agresywna

Hollande: postawa NATO nie jest agresywna
(fot. PAP / EPA / IAN LANGSDON / POOL)
PAP / ml

Na miesiąc przed szczytem NATO w Warszawie prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że konieczne jest zachowanie spójności między państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- NATO nie szuka wrogów, jego postawa nie jest agresywna ani prowokująca - oświadczył w piątek Hollande po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Francuski prezydent oznajmił, że konieczne jest "zachowanie spójności Sojuszu". - To właśnie nadaje mu sens - dodał.
- NATO musi pracować i działać w jednym celu - w celu obrony sojuszników. Dlatego solidarność nie powinna być kwestionowana i każdy kraj, który jest członkiem Sojuszu, musi przykładać się do zachowania spójności - powiedział Hollande.
Jak pisze AFP, różnice między krajami NATO dotyczą tego, jakie powinno być podejście Sojuszu do Rosji; kraje wschodniej Europy zachowują szczególną ostrożność wobec Moskwy.
- Obrona przeciwrakietowa NATO nie jest wymierzona w Rosję. Nie zaszkodzi ona rosyjskim zdolnościom odstraszania. Jej celem jest tylko obrona Sojuszu przed potencjalnymi zagrożeniami, które nie pochodzą z obszaru euroatlantyckiego - zapewnił prezydent Francji.
Od 12 maja oficjalnie operacyjne są elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej zainstalowane w Rumunii. Z kolei 13 maja w Redzikowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy instalacji obrony przeciwrakietowej w Polsce. Baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.
Według Hollande'a zadaniem NATO nie jest "interweniowanie wszędzie". - To nie jest jego funkcja, mandat i interes - podkreślił.
- Oczywiście musimy zajmować się tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Afryce, zagrożeniem terrorystycznym - powiedział prezydent, dodając, że Sojusz "może zapewniać wsparcie krajom, które o to proszą".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hollande: postawa NATO nie jest agresywna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.