Irak: Bagdad nie zostanie otoczony murem

Irak: Bagdad nie zostanie otoczony murem
(fot. rasoulali / Shutterstock.com)
PAP / MC

Premier Iraku Hajder al-Abadi odrzucił w sobotę zapowiedzianą w tym tygodniu przez siły bezpieczeństwa budowę wokół Bagdadu muru, który miałby chronić miasto przed atakami dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

"Bagdad jest stolicą wszystkich Irakijczyków. Nie może być muru (...) który by to miasto izolował, bądź uniemożliwiał dostanie się do niego innych cywilów" - podkreślił Abadi w oświadczeniu.
Siły bezpieczeństwa poinformowały w środę o rozpoczęciu prac przygotowawczych do budowy betonowego muru wokół irackiej stolicy. Dowódca operacyjny Bagdadu generał Abdul Amir al-Szammari twierdził, że "bariera ochronna wokół Bagdadu powstrzyma terrorystów przed przenikaniem do miasta i przemycaniem materiałów wybuchowych i samochodów z bombami, których ofiarami pada niewinna ludność cywilna".
Właściwe prace miały ruszyć w okolicy miejscowości al-Subajhat, ok. 30 km na zachód od Bagdadu. Mur miał tam odizolować stolicę od Faludży, która jest uznawana za jeden z bastionów dżihadystów z IS.
Państwo Islamskie, które zajęło w 2014 roku znaczne obszary na północ i na zachód od Bagdadu, przyznało się do dokonania kilku zamachów w tym mieście w ostatnich miesiącach. 11 stycznia w zamachu na centrum handlowe zginęło tam co najmniej 18 osób.
Abadi zapowiedział reorganizację punktów kontrolnych i zlikwidowanie luk w strefie bezpieczeństwa wokół stolicy.
Agencja Reutera przypomina, że wiele miejsc w Bagdadzie jest otoczonych murami, które wzniesiono ok. 10 lat temu, w okresie konfliktu między sunnitami i szyitami.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: Bagdad nie zostanie otoczony murem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.