Iran: udaremniono zamach terrorystyczny IS

Iran: udaremniono zamach terrorystyczny IS
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / sz

W Iranie udaremniono organizowany przez Państwo Islamskie (IS) zamach terrorystyczny, który miał być przeprowadzony podczas obchodów szyickiego święta Aszura - podała w czwartek agencja Associated Press powołując się na irańskie media.

W środę wieczorem czasu lokalnego minister bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych Mahmud Alawi powiedział irańskiej agencji prasowej IRNA, że zatrzymano w tej sprawie kilka osób z zagranicy. Zarekwirowano też ok. 100 kilogramów materiałów wybuchowych.

Alawi tłumaczył, że terroryści planowali zaatakować podczas obchodów Aszury odbywających się w południowej prowincji Fars. Odnosząc się do zatrzymanych minister nazwał ich "niewiernymi"; jest to określenie, które stosują wzajemnie wobec siebie szyici i sunnici.

"Agenci wywiadu, współpracując ze służbami bezpieczeństwa udaremnili spisek wymierzony w bezpieczeństwo państwa, za którym stoi grupa niewiernych terrorystów; w ten sposób udaremniono nieludzką zbrodnię, do której miało dojść podczas obchodów" - powiedział Alawi.

Minister oskarżył zagranicznych "wrogów" o pomoc terrorystom w przygotowaniach do zamachu. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów, ani narodowości zatrzymanych.

Jak przypomina agencja AP w ostatnim czasie władze w Teheranie coraz częściej informują o rosnącej aktywności terrorystów w Iranie. W czerwcu podano, że udaremniono jeden z "największych terrorystycznych spisków", do jakich doszło w kraju. Sunniccy ekstremiści mieli przygotowywać zamachy bombowe w Teheranie i w innych miastach. Do zamachów miało dojść podczas ramadanu - świętego miesiąca dla muzułmanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran: udaremniono zamach terrorystyczny IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.