"Iwieniecki Dom Polski to nie własność Borys"

"Iwieniecki Dom Polski to nie własność Borys"
Szefowa ZPB Andżelika Borys (fot. PAP/Alexey Saley)
PAP / wab

Dom Polski w Iwieńcu należy do wszystkich obywateli Białorusi polskiego pochodzenia, a nie tylko do Andżeliki Borys i grupy jej stronników - powiedział zastępca rządowego pełnomocnika ds. religii i narodowości Uładzimir Łamieka w rozmowie z gazetą "Siem dniej".

Łamieka zarzucił zwolennikom Andżeliki Borys, że "faktycznie sprywatyzowali (Dom Polski) jako jednoosobową własność". Jego zdaniem, w tym miejscu "przyjmowani byli emisariusze z zagranicy i przeprowadzane były podejrzane spotkania z polskimi dyplomatami".

- Przy tym, do Domu dopuszczano tylko "wybranych ludzi" - kontynuuje urzędnik. Zauważa, że w Iwieńcu "Polacy żyli i będą żyć, i wszyscy oni mają prawo dostępu do tego domu. (...) Oskarża zwolenników Borys, że "próbują decydować o tym, kto ma być Polakiem, a kto nie".

W wywiadzie, który poświęcony jest w większej części Białorusinom żyjącym w innych krajach, Łamieka podkreśla: - Mimo tego, że są oni etniczne naszymi rodakami, to nadal są obywatelami innych państw. Nawiasem mówiąc, chcielibyśmy, by także nasi sąsiedzi byli takiego zdania - zauważa, i w odpowiedzi na pytanie dziennikarza potwierdza, że ma tu na myśli również Polskę.

Mniejszość polską na Białorusi urzędnik określa jako "jedną z najaktywniejszych i najliczniejszych". Jak wyjaśnia, w kraju zarejestrowanych jest 125 organizacji reprezentujących 24 najliczniejsze społeczności etniczne. - Nasi polscy współobywatele w absolutnej większości to rozsądni ludzie", którzy "rozumieją, że państwo białoruskie zapewnia równe prawa wszystkim żyjącym tu narodom - zauważa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Iwieniecki Dom Polski to nie własność Borys"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.