Izrael: kolejny Palestyńczyk zginął w protestach w Strefie Gazy

Izrael: kolejny Palestyńczyk zginął w protestach w Strefie Gazy
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
3 lata temu
PAP / kk

Izraelscy żołnierze zastrzelili w poniedziałek kolejnego Palestyńczyka podczas starć na granicy Strefy Gazy z Izraelem - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. 25 osób zostało rannych.

Według świadków palestyńscy demonstranci atakowali israelskich żołnierzy palącymi się oponami i kamieniami. Izraelska armia potwierdziła, że w kierunku protestujacych otwarty został ogień, ale był on odpowiedzią na materiały wybuchowe, które zostały rzucane z palestyńskiej strony granicy.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia zastrzelona osoba to 27-letni mężczyzna. Jak informuje agencja Reuters, to 217. śmiertelna ofiara protestów na granicy Strefy Gazy z Izraelem, które trwaja od 30 marca. Do tej pory jeden żołnierz izraelski zginął od kuli palestyńskiego snajpera.

Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem żądając zniesienia izraelskiej blokady ich terytorium i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

Izrael, ze względu na charakter jego odpowiedzi na demonstracje, stoi w obliczu międzynarodowej krytyki. Organizacje obrońców praw człowieka piętnują rozkazy strzelania do demonstrantów ostrą amunicją jako bezprawne, ponieważ zezwalają żołnierzom na stosowanie potencjalnie morderczej broni przeciwko nieuzbrojonym ludziom. Izrael utrzymuje, że broni swej granicy i mieszkańców pobliskich terenów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: kolejny Palestyńczyk zginął w protestach w Strefie Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.