Izrael przetestuje technologie kosmicznych podróży nowych generacji

Izrael przetestuje technologie kosmicznych podróży nowych generacji
Zdj.: cookelma/depositphotos.com
Bloomberg/tkb

Izraelski projekt naukowy "Rakia" planuje wysłać czterech astronautów rakietą SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną w calu przetestowania "dziesiątek nowych technologii" mających wprowadzić w przyszłości loty kosmiczne w nową generację - poinformował serwis Bloomberg.

W skład kosmicznej misji wejdzie izraelski biznesmen Eytan Stibbe - były pilot wojskowy oraz osoba zaangażowana w tworzenie turystyki kosmicznej. Izraelskie ministerstwo nauki i technologii poinformowało, że technologie poddane badaniom będą obejmowały m.in. superszybko ładujące się akumulatory oraz soczewki teleskopów, które zapewniają większą moc powiększenia dając się zamknąć w dużo mniejszym opakowaniu, wszystko to ma być możliwe dzięki specjalnej cieczy, która ma się w nich znajdować.

Ten niezwykły projekt oprócz możliwości testowania technologii kosmicznej, związanej z przyszłą misją na Marsa (podtrzymywanie życia załogi, możliwość wykorzystania telemedycyny), czy wspomnianą już kosmiczną turystyką dostępną nie tylko dla rządowych agencji, będzie miał za zadanie pomóc również technologii rozwijanej na ziemi. Dzięki zerowej grawitacji naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć reakcje chemiczne, które powodują zużywanie się i niską wydajność obecnie stosowanych ogniw w samochodach elektrycznych.

„To jest nasze priorytetowe wyzwanie, aby skutecznie wydłużyć cykl życia (ogniw elektrycznych - przyp. red.), obecnie potrzebujemy przełomu na poziomie materiałoznawstwa, aby naprawdę uzyskać bardzo zrównoważony, opłacalny, niezawodny i bezpieczny produkt” - powiedział Doron Myersdorf, dyrektor generalny StoreDot, która zaopatrza misję w superszybkie akumulatory.

Cała misja uzależniona jest od funduszy, które musi pozyskać fundacja Ramona (utworzona na cześć pierwszego izraelskiego astronauty), zaangażowana bezpośrednio w całe wydarzenie. Swoje wsparcie zagwarantował już rząd Izraela oraz kilkoro prywatnych, anonimowych biznesmenów.

DEON.PL POLECA

Źródło: Bloomberg/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Izrael przetestuje technologie kosmicznych podróży nowych generacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.