Jaceniuk: Krym musi pozostać z Ukrainą

Jaceniuk: Krym musi pozostać z Ukrainą
(fot. EPA/ANDREW KRAVCHENKO)
PAP / kn

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w środę w Kijowie w wywiadzie dla agencji Associated Press, że Krym musi pozostać w składzie Ukrainy, ale może uzyskać większą autonomię.

Jaceniuk oświadczył, że zostanie utworzona grupa operacyjna w celu "rozważenia, jaki rodzaj dodatkowej autonomii może otrzymać (Autonomiczna) Republika Krymu".
Nowy premier Ukrainy, który został zatwierdzony przez parlament 27 lutego, zaprzeczył doniesieniom o tym, że Ukraina negocjuje z USA rozmieszczenie na swym terytorium tarczy antyrakietowej w zamian za pomoc finansową.
"To nieprawda. Nie prowadzimy z rządem USA żadnych rozmów na temat jakiegokolwiek rozmieszczenia sił zbrojnych. Jedyne negocjacje, jakie prowadzimy, dotyczą uzyskania finansowego wsparcia, pomocy finansowej od rządu USA w celu ustabilizowania sytuacji gospodarczej w moim kraju" - powiedział. Informację o tarczy nazwał absurdem.
Agencja AP przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że obecne kierownictwo ukraińskie doszło do władzy drogą "antykonstytucyjnego przewrotu". W wywiadzie dla AP Jaceniuk obwinił rosyjskiego prezydenta o obecny kryzys i powiedział, że to Putin działa poza prawem.
"Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego rosyjscy żołnierze są na ukraińskiej ziemi. Jest całkowicie oczywiste, że to zostało zarządzone osobiście przez prezydenta Putina. To ukraińskie terytorium, a Rosja chce przejąć kontrolę nad Krymem. Podkreślę jeszcze raz: zrobimy, co w naszej mocy, by odzyskać kontrolę nad terytorium Ukrainy. Rosyjskie wojsko musi wrócić do swych koszar" - powiedział Jaceniuk.
"To, co się stało na Krymie, jest sprzeczne z konstytucją i przypomina (...) przewrót dokonany przy wsparciu rosyjskiego rządu i wojska" - oświadczył Jaceniuk.
"Niech mi wolno będzie przypomnieć panu Putinowi, że ten (ukraiński) rząd został poparty przez większość - 371 ukraińskich deputowanych. Jesteśmy legalni i musimy pełnić swe obowiązki. Mocno zachęcamy naszych rosyjskich partnerów do budowania relacji z nowym ukraińskim rządem" - powiedział Jaceniuk.
Agencja AP podkreśla, że to pierwszy wywiad nowego ukraińskiego premiera.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaceniuk: Krym musi pozostać z Ukrainą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.