Japonia: premier Abe spotka się w czwartek z prezydentem Putinem

Japonia: premier Abe spotka się w czwartek z prezydentem Putinem
(fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)
PAP / df

Premier Japonii Shinzo Abe spotka się w czwartek z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w kuluarach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku - podała w poniedziałek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na doradcę prezydenta Rosji Jurija Uszakowa.

Jednym z tematów rozmów będzie układ pokojowy pomiędzy Rosją a Japonią - powiedział rosyjskiej agencji TASS Uszakow. Kraje nie zawarły pokoju po drugiej wojnie światowej z powodu sporu o kontrolowane przez Moskwę wyspy na Pacyfiku, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi, a Japończycy - Terytoriami Północnymi.

O planach spotkania z Putinem w czasie forum informował w poniedziałek również premier Abe, który wyraził nadzieję na postęp w sprawie układu pokojowego i wspólnych przedsięwzięć gospodarczych na spornych wyspach.

Konflikt o wyspy nie został dotąd rozwiązany mimo ponad 25 rund dwustronnych rozmów Abego z Putinem - przypomina Kyodo. Tokio domaga się od Moskwy zwrotu wszystkich czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku. Według Tokio było to nielegalne.

"Naturalnie (Abe i Putin) będą dyskutować również na temat dwustronnej współpracy i problemów związanych z tą bardzo delikatną kwestią, np. problemu dotyczącego układu pokojowego" - powiedział doradca Putina, którego wypowiedź za agencją TASS przytacza Kyodo. Uszakow dodał, że stanowisko Moskwy w tej sprawie "jest bardzo jasne", co sugeruje, że Rosja nie planuje ustępstw w sporze terytorialnym.

DEON.PL POLECA

Doroczne Wschodnie Forum Ekonomiczne potrwa od środy do piątku we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Abe weźmie w nim udział po raz czwarty z rzędu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia: premier Abe spotka się w czwartek z prezydentem Putinem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.