Japonia: troje zabitych i 40 rannych po przejściu tajfunu Faxai

Japonia: troje zabitych i 40 rannych po przejściu tajfunu Faxai
(fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)
PAP / ml

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 40 zostało rannych z powodu tajfunu Faxai, który uderzył w poniedziałek rano w Japonię - podała agencja Kyodo. W aglomeracji Tokio wystąpiły zakłócenia komunikacyjne; wstrzymano wiele pociągów i odwołano ponad 170 lotów.

Tajfun, nazwany laotańskim imieniem żeńskim Faxai, utrudnił przejazd ponad milionowi pasażerów w porannych godzinach szczytu. W obszarze metropolitarnym Wielkiego Tokio przez kilka godzin nie kursowały pociągi na żadnej z linii zarządzanych przez East Japan Railway Co.

Potwierdzono śmierć 50-letniej kobiety z okręgu Setagaya w Tokio, którą silny wiatr rzucił o ścianę, oraz 87-letniego mężczyzny, przygniecionego przez powalone drzewo w prefekturze Chiba - przekazało Kyodo, powołując się na władze. Agencja nie podaje szczegółów na temat trzeciej ofiary śmiertelnej.

W prefekturze Chiba wicher porwał ogrodzenie części pola golfowego, które uderzyło w dom i poważnie zraniło 20-latkę.

Odnotowano wiatry wiejące z prędkością 209 km na godzinę na wyspie Kozu w archipelagu Izu, 207 km na godzinę w mieście Chiba oraz 156 km na godzinę na lotnisku Haneda w Tokio. Wszystkie te wartości są rekordowe - poinformowała japońska agencja meteorologiczna.

W około 930 tys. domów w prefekturach Chiba i Kanagawa wystąpiły czasowe przerwy w dostawie prądu - podała tokijska firma energetyczna. Według Kyodo z powodu braku prądu musiano wstrzymać pracę w fabryce Sony w prefekturze Chiba.

Japońska agencja energii atomowej przekazała, że rano odnaleziono przewrócony jeden z nieużywanych już kominów chłodniczych w placówce badawczej w mieście Oarai w prefekturze Ibaraki. Nie nastąpił wyciek żadnych materiałów radioaktywnych - zapewniono.

Od rana siedem rządowych stacji pomiarowych w prefekturze Chiba nie przesyła danych dotyczących poziomu promieniowania, najwyraźniej z powodu tajfunu - podało Kyodo, cytując urząd regulacji energii jądrowej i lokalny rząd prefektury. Wyniki z pozostałych stacji wykazały, że poziom promieniowania się nie zmienił - dodały te instytucje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Japonia: troje zabitych i 40 rannych po przejściu tajfunu Faxai
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.