Jemen: kończą się zapasy żywności. Ludzie mogą umrzeć z głodu

Jemen: kończą się zapasy żywności. Ludzie mogą umrzeć z głodu
Fot. Konstantinos Michail / depositphotos.com
Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Niezwykle poważna jest sytuacja w Jemenie. Mimo trwającego od czterech miesięcy rozejmu konsekwencją paroletniej wojny domowej jest nadal potężna zapaść gospodarcza. Zapasy żywności mogą skończyć się w przeciągu kilku miesięcy, informuje OXFAM.

- Odblokowanie portów Ukrainy to za mało, konieczna jest interwencja organów ONZ – stwierdził Francesco Petrelli, doradca ds. polityki bezpieczeństwa żywnościowego agencji humanitarnej.

Ceny i koszty importu pożywienia wymykają się obecnie spod kontroli. 7,5 mln ludzi jest zagrożonych głodem, z czego 2 mln ciężkim niedożywieniem. W sumie dwóm trzecim z 30 mln ludzi, w tym prawie 7 mln wewnętrznych przesiedleńców, brakuje jedzenia.

Z powodu braku środków, Światowy Program Żywnościowy zmniejszył pomoc dla 5 mln osób, które muszą teraz przeżyć na połowie niezbędnej dziennej racji żywnościowej, zaś kolejne 8 mln będzie musiało przeżyć na jednej czwartej.

DEON.PL POLECA

Odblokowanie portów Ukrainy to za mało

„Rozejm przyniósł pewną ulgę ludności, umożliwiając też docieranie pomocy humanitarnej, szczególnie dla najbardziej poszkodowanych grup. Problemem jest jednak to, że kończą się zapasy, a wraz z nimi dostępne pieniądze. W najbliższych tygodniach sytuacja może się pogorszyć, więc społeczność międzynarodowa musi wziąć na siebie odpowiedzialność - powiedział Francesco Petrelli

- Są dwa kluczowe elementy, które należy wdrożyć: jak najszybsze pełne odblokowanie eksportu zboża i produktów zbożowych z Ukrainy oraz natychmiastowe zwiększenie przez społeczność międzynarodową pomocy, od której uzależnione jest 80 proc. ludności, a która obecnie wynosi 27 proc. tego, o co wnioskowano. Z 4,2 miliarda dolarów obiecanych na zajęcie się tą nadzwyczajną sytuacją, do tej pory wypłacono jedynie 20 proc. Istnieje potrzeba skutecznej, szybkiej interwencji, która byłaby wspierana i wdrażana przez ONZ. To jest najwyższy priorytet. Odblokowanie portów Ukrainy to za mało – dodał Petrelli.

Pomoc dla Jemenu

Jemen możesz wesprzeć wpłacając darowiznę na konto Caritas Polska. Wszelkie informacje dostępne na tej stronie.

Źródło: Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Jezus, który uzdrawia, wzrusza się, ceni przyjaźń, a przede wszystkim kocha – taki obraz Syna Bożego przybliża czytelnikom Stanisław Biel SJ. W rozważaniach, czerpiących obficie z ewangelicznych opisów, ukazuje serce Jezusa, Boga-Człowieka pochylającego się nieustannie...

Skomentuj artykuł

Jemen: kończą się zapasy żywności. Ludzie mogą umrzeć z głodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.