Joe Biden poparł zniesienie praw własności intelektualnej do szczepionek przeciwko COVID-19

Joe Biden poparł zniesienie praw własności intelektualnej do szczepionek przeciwko COVID-19
Zdj.: Mikhail Palinchak/depositphotos.com
5 miesięcy temu
statnews/tkb

"Aby zwiększyć globalne dostawy szczepionek, które tak rozpaczliwie są potrzebne" rząd USA na czele z prezydentem Joe Bidenem zgodził się poprzeć propozycję czasowego zniesienia praw własności intelektualnej do szczepionek - poinformował serwis Statnews.com

Propozycja pierwszy raz została wystosowana przez rządy RPA i Indii, zniesienie praw miałoby obejmować patenty, wzory przemysłowe, prawa autorskie oraz ochronę tajemnicy handlowej. Dałoby to ogromny potencjał krajom, które uniemożliwiają producentom eksport szczepionek za granicę, szczególnie zaś pomogłoby krajom o niskiej i średniej zamożności, których nie stać na podpisanie kosztownych umów z producentami szczepionek.

„Ten globalny kryzys zdrowotny, nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-19 wymagają podjęcia równie nadzwyczajnych środków. Administracja (USA - przyp. red.) mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek Covid-19 ”- powiedziała przedstawicielka handlu USA Katherine Tai w oświadczeniu przytaczanym przez portal Statnews. Dodała także, że ​​administracja „będzie aktywnie uczestniczyć w negocjacjach toczących się w WTO (Światowej Organizacji Handlu) aby wszystko się udało”. Niestety "te negocjacje będą wymagały czasu" - dodała na koniec.

Pierwotna prośba ponad stu krajów (dotycząca zniesienia opisanych powyżej praw) spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony zamożniejszych krajów, w tym poprzedniej administracji Stanów Zjednoczonych prowadzonej przez Donalda Trumpa. Sprzeciw wyraził również przemysł farmaceutyczny, który stwierdził, że własności intelektualne nie są przeszkodą dla biedniejszych krajów w uzyskaniu lepszego dostępu do szczepionek.

Teraz, kiedy po wyborach zmieniła się administracja USA, poprzedni "sojusznicy" w tej sprawie wezwali Joe Bidena i jego współpracowników do przemyślenia decyzji oraz odrzucenia tego pomysłu gdyż "ujawnienie poufnych danych producentów szczepionek nie rozwiąże globalnego problemu z dostępem do nich" - podał Statnews.

Cały artykuł mogą Państwo przeczytać tutaj.

Źródło: statnews/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Joe Biden poparł zniesienie praw własności intelektualnej do szczepionek przeciwko COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.