John Kerry: prezydent Syrii musi odejść

John Kerry: prezydent Syrii musi odejść
(fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
PAP / kw

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w sobotę w Londynie, że prezydent Syrii Baszar el-Asad musi odejść, ale nie musi to nastąpić od razu; o tym, kiedy odejdzie, trzeba zdecydować w negocjacjach.

Po rozmowach z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem sekretarz stanu USA podkreślił potrzebę pilnego wznowienia wysiłków, mających na celu znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego. Wezwał Rosję i Iran, by użyły swych wpływów i nakłoniły Asada do negocjacji.

"Trzeba przystąpić do negocjacji. Dlatego też (...) mamy nadzieję, że Rosja i Iran, i każdy inny wpływowy kraj, pomogą do tego doprowadzić" - powiedział Kerry.

"My jesteśmy przygotowani do negocjowania. Czy Asad jest przygotowany do negocjowania, prawdziwego negocjowania? Czy Rosja jest gotowa nakłonić go, by zasiadł za stołem rokowań?" - pytał Kerry.

Powtarzając stanowisko Waszyngtonu, zgodnie z którym Asad musi odejść, szef dyplomacji USA zastrzegł, że "nie musi to nastąpić pierwszego dnia, czy w pierwszym miesiącu". Podkreślił, że chodzi o proces, w ramach którego strony muszą się porozumieć co do tego, jak można to osiągnąć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

John Kerry: prezydent Syrii musi odejść
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.