Johnson zapewnił Zełenskiego, że Rosja nie może powrócić do G7

Johnson zapewnił Zełenskiego, że Rosja nie może powrócić do G7
(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
PAP / pk

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Rosja nie może myśleć o powrocie na fora międzynarodowe, takie jak G7, póki łamie ona prawo i podważa bezpieczeństwo międzynarodowe.

Johnson i Zełenski przeprowadzili w czwartek rozmowę telefoniczną, do której doszło tuż przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 we francuskim Biarritz. Za powrotem do formatu G8, czyli G7 z Rosją, opowiedział się wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"W rozmowie podkreślono, że odnowienie członkostwa Rosji w G7 jest niemożliwe, póki łamie ona normy prawa międzynarodowego oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo" - oświadczyła administracja prezydenta Ukrainy.

Rozmówcy zgodzili się, że w warunkach trwającej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, okupacji Krymu i nierealizowania przez Rosję mińskich porozumień (w sprawie Donbasu) nie można mówić o powrocie FR na forum międzynarodowe, gdzie rozwiązywane są globalne problemy.

"Wołodymyr Zełenski otrzymał zapewnienie, że to stanowisko będzie zaprezentowane podczas nadchodzącego szczytu G7, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia we Francji" - podkreślono w komunikacie.

W rozmowie z Zełenskim Johnson przekazał mu gratulacje w związku z Dniem Niepodległości Ukrainy, który obchodzony będzie w sobotę i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Johnson zapewnił Zełenskiego, że Rosja nie może powrócić do G7
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.