Julia Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy

Julia Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy
(fot. EPA/MARTIAL TREZZINI)
PAP / pz

Odbywająca karę więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko rozpoczęła strajk głodowy w proteście przeciwko - jak oświadczyła - "sfałszowaniu wyborów" parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę - przekazał w poniedziałek jej adwokat.

Opozycyjna polityk wszczęła głodówkę w szpitalu, dokąd przewieziono ją kilka miesięcy temu z więzienia w związku z przewlekłą chorobą kręgosłupa. Obrońca Tymoszenko Serhij Własenko poinformował, że jego klientka poinformowała o swym proteście służby penitencjarne.

Według dotychczasowych danych najwięcej głosów w niedzielnych wyborach zdobyła rządząca Partia Regionów, z której wywodzi się prezydent Wiktor Janukowycz. Opozycyjna Batkiwszczyna (Ojczyzna) Tymoszenko zajęła drugie miejsce.

Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia w Charkowie. Została skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. W ocenie Zachodu, w tym UE, Tymoszenko ukarano za decyzję o charakterze politycznym. Była premier oskarża o inspirowanie wyroku prezydenta Janukowycza.

Ogłoszona w poniedziałek głodówka jest już drugim takim protestem, który prowadzi Tymoszenko. Wcześniej, ponad dwa tygodnie, głodowała na przełomie kwietnia i maja, gdy ogłosiła, że została pobita przez strażników więziennych, a na dowód pokazała wówczas sińce na swym ciele.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Julia Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.