Juncker chwali działania władz Słowacji ws. zabójstwa Kuciaka

Juncker chwali działania władz Słowacji ws. zabójstwa Kuciaka
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / sz

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pochwalił w czwartek działania podejmowane przez władze Słowacji w celu wyjaśnienia sprawy zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka. Władze w Bratysławie "wykonują dobrą pracę" - podkreślił szef KE.

W czwartek w Brukseli przebywa nowy premier Słowacji Peter Pellegrini, który w stolicy Belgii spotkał się m.in. Junckerem.

"Rozmawialiśmy o sprawie (zabójstwa Jana Kuciaka - PAP). Premier (Pellegrini) i (słowacka) delegacja przedstawili wyjaśnienia, których potrzebujemy. Uważam, że władze Słowacji wykonują dobrą pracę w wyjaśnianiu tej sprawy" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po spotkaniu. Zapewnił o swym pełnym zaufaniu do służb policyjnych i wymiaru sprawiedliwości Słowacji, które pracują nad wyjaśnieniem zabójstwa.

"Dyskutowaliśmy nad tym poważnie, chwilami emocjonalnie" - dodał Juncker.

Jan Kuciak, reporter śledczy portalu Aktualne.sk, i jego narzeczona Martina Kusznirova zostali zamordowani pod koniec lutego br. w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły Kuciaka. W swym ostatnim, niedokończonym reportażu opisał on działalność włoskich siatek przestępczych na terytorium Słowacji oraz obecność osób zbliżonych do włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera.

Zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wywołało na Słowacji polityczny kryzys i największe od upadku komunizmu antyrządowe protesty społeczne. Efektem tego było ustąpienie premiera Roberta Fico i rekonstrukcja rządu w ramach dotychczasowej koalicji, złożonej z kierowanej nadal przez Fico partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD), Słowackiej Partii Narodowej (SNS) oraz grupującej Słowaków i Węgrów partii Most-Hid. Z rządu odszedł m.in. uważany za zausznika Fico minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Juncker chwali działania władz Słowacji ws. zabójstwa Kuciaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.