Jutro głosowanie ws. przyjęcia Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Jutro głosowanie ws. przyjęcia Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ
(fot. Drop of Light / shutterstock.com)
PAP / kk

W piątek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku odbędą się głosowania w sprawie wyboru niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019; jednym z krajów kandydujących jest Polska. Wyborom będzie przyglądał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Jak podało MSZ, piątkowe głosowanie planowane jest między godziną 10 a 12 (między 16 a 18 czasu warszawskiego).

Od czasu, gdy w grudniu 2016 r. z ubiegania się o miejsce w RB ONZ zrezygnowała Bułgaria, Polska jest jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie. W celu zdobycia niestałego miejsca w Radzie konieczne będzie uzyskanie minimum 2/3 (129) głosów państw obecnych i głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Spekuluje się, że Polska uzyskała w czasie kampanii więcej niż 129 deklaracji poparcia ze strony państw członkowskich ONZ. Wcześniej Polska uzyskała również poparcie ze strony krajów swojego regionu.

Waszczykowski udał się do Nowego Jorku w środę i spędzi tam trzy dni. Przed głosowaniem szef polskiej dyplomacji spotyka się m.in. z przedstawicielami państw-stałych członków Rady, w tym z ambasadorami USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin.

Minister SZ będzie również współgospodarzem wydarzenia promocyjnego wszystkich państw kandydujących do Rady. Oprócz Polski są to Peru, Kuwejt, Holandia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa.

Dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak powiedział, że wizyta polskiego ministra w Nowym Jorku to "ostatni etap kampanii na rzecz kandydatury RP do RB ONZ i okazja do podkreślenia politycznego znaczenia, jakie Polska przywiązuje do niestałego członkostwa w RB ONZ".

Decyzja o ubieganiu się przez Polskę o status jednego z dziesięciu niestałych członków w RB ONZ w latach 2018-2019 zapadła w 2009 r. Jeśli wynik piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym będzie dla Polski korzystny, będzie to szósty raz, kiedy będzie zasiadać w tym ciele; ostatnie niestałe członkostwo Polski w Radzie przypadło na lata 1996-97.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, są to: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro głosowanie ws. przyjęcia Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.