Kerry: "bezsensowna przemoc" musi się zakończyć

Kerry: "bezsensowna przemoc" musi się zakończyć
(fot. PAP/EPA/BALLESTEROS)
PAP / pk

Przebywający z wizytą w Madrycie sekretarz stanu USA John Kerry wezwał w poniedziałek przywódców Izraela i Autonomii Palestyńskiej do podjęcia działań w celu zakończenia "bezsensownej przemocy", do której dochodzi w Izraelu i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Przed planowanymi na koniec tygodnia spotkaniami z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Autonomii Mahmudem Abbasem szef amerykańskiej dyplomacji oświadczył, że będzie z nimi współpracował na rzecz znalezienia rozwiązań, które mogłyby pomóc zmniejszyć obecne napięcia w regionie. Wezwał strony konfliktu do powstrzymania się od działań, które mogłyby powodować eskalację przemocy.

Amerykański sekretarz stanu zwrócił uwagę, że żywotnie ważne jest, aby przywódcy Izraela i Palestyńczyków wyjaśnili status wokół meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie oraz porozumieli się w kwestii podjęcia niezbędnych kroków w celu uspokojenia obecnej sytuacji.

Kerry oświadczył, że Izrael ma prawo obrony przed przypadkowymi aktami przemocy. Dodał, że Netanjahu przekazał mu w rozmowie, iż jest za tym, aby utrzymać status quo tego świętego miejsca. - Nie mam określonych oczekiwań poza tym, że chcę posunąć sprawy do przodu, a to będzie zależało od samych rozmów - powiedział Kerry dziennikarzom na wspólnej konferencji prasowej w Madrycie z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuelem Garcią Margallo.

DEON.PL POLECA

Kerry ma spotkać się z szefem izraelskiego rządu pod koniec tygodnia w Berlinie, a z palestyńskim przywódcą w weekend w Jordanii.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że jednym z powodów obecnej fali przemocy jest oburzenie Palestyńczyków z powodu podejmowanych ich zdaniem przez Żydów zbliżania się do jednego z najświętszych miejsc islamu, meczetu Al-Aksa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kerry: "bezsensowna przemoc" musi się zakończyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.