Kerry: kontynuujcie rozmowy syryjskie mimo zamachu

Kerry: kontynuujcie rozmowy syryjskie mimo zamachu
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / pk

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał w niedzielę obie strony konfliktu w Syrii do kontynuowania rozmów pokojowych w Genewie mimo podwójnego zamachu wymierzonego w szyitów, w którym zginęło w Damaszku ponad 60 ludzi. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

W przesłaniu wideo szef amerykańskiej dyplomacji zaapelował do strony reżimowej i opozycyjnej, by "skorzystały z okazji" stwarzanej przez toczące się w trybie niebezpośrednim rozmowy w Genewie, których celem jest zakończenie trwającego od prawie pięciu lat konfliktu w Syrii. Zginęło w nim ponad 260 tys. ludzi.

DEON.PL POLECA
- W ostatecznym rozrachunku nie ma militarnych rozwiązań dla konfliktów - oznajmił Kerry.

Wezwał ponadto syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, by umożliwił dostarczenie pomocy humanitarnej do oblężonych miast, jak Madaja, których mieszkańcy cierpią głód.

- Świat ma nadzieję, że obie strony szybko odpowiedzą na potrzeby milionów zdesperowanych Syryjczyków - podkreślił.

Opozycja syryjska, zgrupowana w Wysokim Komitecie Negocjacyjnym (HNC), i delegacja reżimowa wzajemnie oskarżały się w niedzielę w Genewie o złą wolę. Opozycja zagroziła odstąpieniem od negocjacji pod egidą ONZ, jeśli nie będzie poprawy sytuacji humanitarnej w Syrii.

Z kolei reżim odrzuca wszelkie warunki wstępne. Ponadto ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari oświadczył po niedzielnym zamachu w pobliżu świętego szyickiego meczetu w Damaszku, że wskazuje on na związki między syryjską opozycją a terrorystami.

Dżafari zarzucił też opozycji, że jest niepoważna, ponieważ zwlekała z wysłaniem swej delegacji do Genewy.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oceniła, że samobójczy zamach Państwa Islamskiego w damasceńskiej dzielnicy Saida Zeinab miał na celu storpedowanie wysiłków na rzecz rozpoczęcia procesu pokojowego w Syrii. Za godny zadowolenia uznała fakt, że członkowie syryjskiej opozycji i strony rządowej są obecni w Genewie.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka do wybuchów doszło w dzielnicy, gdzie silna jest obecność bojowników libańskiego szyickiego Hezbollahu oraz innych irackich i irańskich milicji, sprzymierzonych z syryjskim reżimem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kerry: kontynuujcie rozmowy syryjskie mimo zamachu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.