Kolejne przypadki eboli, trzy osoby zmarły

Kolejne przypadki eboli, trzy osoby zmarły
(fot. Sandra Matic / shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / ms

13 przypadków zachorowań na ebolę zanotowano w ostatnich kilku dniach w Demokratycznej Republice Kongo - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Trzy osoby zmarły.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że nowy wybuch epidemii tego śmiertelnego wirusa w prowincji Północne Kiwu stanowi szczególne wyzwanie, ponieważ region ten jest "strefą działań wojennych".

W Demokratycznej Republice Kongo poinformowano o powrocie epidemii w minioną środę, zaledwie tydzień po tym, jak ogłoszono koniec walki z ebolą, która pochłonęła 33 ofiary.

Ministerstwo zdrowia DRK poinformowało, że potwierdzonych jest 13 przypadków wirusa, ale podejrzenia dotyczą kilkudziesięciu innych osób. Wyniki badań nie dały jeszcze ostatecznie odpowiedzi, czy w ich przypadku także moża mówić o gorączce krwiotocznej.

Poprzednia emidemia wybuchła na początku maja i trwała około miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby, a 21 przeżyło. Eksperymentalną szczepionkę przeciwko wirusowi eboli podano ponad 3300 osobom.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejne przypadki eboli, trzy osoby zmarły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.