Komisja Europejska potępia przemoc po zabójstwie dziennikarki w Irlandii Płn.

Komisja Europejska potępia przemoc po zabójstwie dziennikarki w Irlandii Płn.
(fot. PAP/EPA/JESS LOWE)
PAP / kk

KE potępiła w piątek przemoc, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek w północnoirlandzkim Londonderry, gdzie od kuli zginęła 29-letnia dziennikarka Lyra McKee. Rzecznik Komisji podkreślił, że Wielka Brytania z pewnością wyjaśni okoliczności zdarzenia.

"Widzieliśmy informacje o tym straszliwym wypadku, który miał miejsce wczoraj w Irlandii Północnej i który doprowadził do śmierci dziennikarki. Potępiamy taką przemoc" - powiedział rzecznik zapytany przez agencję AFP.

Dodał, że Komisja Europejska "jest przekonana, że brytyjskie władze wyjaśnią dokładne okoliczności tego tragicznego zdarzenia".

Urodzona w Belfaście McKee, dziennikarka zajmująca się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami, zginęła na skutek postrzelenia w czasie zamieszek. Śmierć 29-latki traktowana jest jako akt terroru.

Policja informowała, że za jej zabójstwo prawdopodobnie odpowiada organizacja określająca się jako Nowa IRA, zwana również Prawdziwą IRA.

Do zamieszek doszło w dzielnicy Creggan - zamieszkanej przez republikanów, dążących do zjednoczenia wyspy. Według miejscowej dziennikarki Leony O'Neill zamieszki wybuchły, gdy w Creggan pojawiło się wielu policjantów w celu przeszukania jednego z domów.

Mimo zawartego w 1998 roku porozumienia pokojowego, zwanego wielkopiątkowym, które w dużej mierze położyło kres okresowi tzw. Troubles (ang. kłopoty), paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie - komentowała agencja Reutera.

Nowa IRA to jeden z niewielu odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja Europejska potępia przemoc po zabójstwie dziennikarki w Irlandii Płn.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.